Anasayfa » 8 Mart » Flormar işçilerinin direnişi tartışmalı bir anlaşmayla sona erdirildi

Flormar işçilerinin direnişi tartışmalı bir anlaşmayla sona erdirildi

Flormar işçilerinin direnişi tartışmalı bir anlaşmayla, 300. gününde ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde sona erdirildi.

Flormar’ın büyük ortağı olan Yves Roche tekelinin, Flormar direnişiyle Fransa ve Almanya’da da yaygınlaşan dayanışma ve mağaza önleri eylemlerinden, ve direniş nedeniyle Türkiye’de satışlarının yarıdan fazla düşmesinden rahatsız olduğu ve Flormar’ı kısmi anlaşmaya yönlendirdiği, kamuoyuna açıklanmayan görüşmelerin 1 aydır sürdüğü biliniyordu.

Flormar patronlarının dün Petrol-İş Sendikası’na yaptığı teklife göre, işten atılan işçilere  kıdem ve ihbar tazminatları ile 12 maaş sendikal tazminat, direniş süreleri için ise ek 4 maaşlık bir ödeme yapılacak.

Ancak, Flormar’da örgütlenme hakkını kullandıkları için işten atılan işçilerin işe dönüşleri ve sendikanın tanınması ise yapılmayacak.

Bu teklif, önce Flormar direnişçisi işçilerin önemli bir kesiminin tepkisine yol açtı. Birçok işçi, Flormar patronunun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde gözboyamaya çalıştığını, teklifte verilen hakların zaten süren dava sonucu alınacağı, asıl direniş isteminin işe sendikalı olarak dönmek olduğunu, bu teklifin aynı zamanda Flormar patronunun sıkışmışlığını gösterdiğini, direnişin temel istem kabul edilinceye kadar sürmesi gerektiğini belirtti.

Sendika şubesi de taban baskısıyla teklife dönük itirazlarını dile getirdi.

Ancak Yves Roche/Flormar’ın bu teklifi paralelinde kapitalist devlet de, işçileri patron teklifini kabul etmeye zorlamak için Flormar direnişçilerine baskılarını artırdı. Direnişçi işçiler ve direniş çadırı, önce karşı kaldırımdan “o kaldırım şirkete ait, özel mülkiyet” diye çıkarıldı. İşçiler Flormar tarafındaki kaldırıma geçince, “orası da Flormar şirketine ait, özel mülkiyet, orada duramazsınız” diye oradan da çıkarıldı.

İşçilerin ilk eldeki eğilimi teklifi kabul etmemek, direnişi sürdürmek iken, devletin artan baskıları ve sendika yönetiminin “bu kazanımdır” telkinleriyle, 300 gündür parasız ve borç yükü altında direnen işçiler arasındaki tartışmalarda da teklifi kabul etme eğilimi ağır bastı. Petrol-İş Sendikasında yapılan karar toplantısında, 54 işçi teklifin kabul edilmesi, 20 işçi direnişin sürdürülmesi yönünde oy kullandı.

Bu bir kazanım mı? Anlaşmada 300 günlük işsizlik (direniş) süresi için verilen 4 aylık ücret kırıntısı dışında bir kazanım yok. Patron teklifine ve sendika yönetimine tepki gösteren işçilerin belirttiği gibi, işçiler kıdem, ihbar ve sendikal tazminatı zaten çok büyük olasılıkla mahkeme sonucu alacaklardı. Asıl mücadele istemi Flormar’a sendikanın girmesi ve işe iadeydi. Bu anlaşma ile, Flormar’dan bu görkemli direnişe karşın sendikal örgütlenmenin tasfiye edilmesi kabul edilmiş oluyor.

Anlaşma konusunda Petrol-İş Sendikasının bugün bir açıklama yapması bekleniyor. Daha önemlisi Flormar direnişçisi işçilerin ne diyeceği. Direniş sürecinde, Flormar direnişçi işçiler tabanında sendika yönetimi ile bazı gerilimlerin yaşandığı biliniyor, fakat bunlar direnişin esenliği nedeniyle kamuoyuna yansımıyordu.

Flormar işçilerinin, özellikte ağırlıklı olarak işçi kadınlarının 300 günlük direnişi, her şeye karşın sınıf mücadelesinde ve işçi kadınların mücadelesinde sembolleşti, büyük bir mücadele esini verdi. Sınıf dayanışmasını ve kadın dayanışmasını canlandırdı. Flormar boykotuyla şirketin satışlarını yarıdan fazla düşürdü ve fiyatlarında yüzde 50 indirim yapmak, yüksek maliyetli reklam kampanyaları yapmak zorunda bıraktı. Fransa ve Almanya’da bile Yves Roche satışlarını düşürdü, mağaza önünde eylemlerle asıl büyük patronu sıkıştırdı. Fransa’da Sarı Yelekliler hareketi içinde de Yves Roche’ye karşı Flormar işçileriyle dayanışma eylemleri yapıldı. Enternasyonal sınıf dayanışmasının esinleyici örneklerini verdi. İşçi kadınları kozmetikler değil direniş güzelleştirir, sloganıyla şimdiden kolektif sınıf belleğinde bir yer edindi ve işçi kadınların örgütlenme ve mücadele cesaretini artırdı.

Flormar direnişinin asıl kazanımları bunlardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*