Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Fleetcorp 1.8 milyar lira borçla battı! Fleetcorp’a bağlı galericiler ve işçiler yol keserek eylem yaptı!

Fleetcorp 1.8 milyar lira borçla battı! Fleetcorp’a bağlı galericiler ve işçiler yol keserek eylem yaptı!

Türkiye’deki en büyük otomobil filosu satış ve kiralama şirketi olan, Kuveyt merkezli Fleetcorp, banka ve sigorta şirketlerine 300 milyon Euro borcunu ödeyemeyerek, 20 bin araçlık filosuyla birlikte battı.

Şirket geçtiğimiz ay iki başka Kuveyt bankasına rehin edilmişti. Ancak Fleetcorp yöneticileri alacaklıların kapıya dayanacağını anlayınca, çalıştırdığı 95 işçiyi hakedişlerini vermeden çıkartarak, ortadan kayboldu. Şirketin alacaklısı bankalar, şirketin 500 bayi ve otomobil galerilerine dağıttığı 20 bin otomobile el koyunca, zararlar da şirket bağlantılı (bir nevi taşeron) çalışan 500’ün üzerinde galerici, araç bakımlarını yapan servisler, otomobil lastiği şirketleri, kiradan dönen araçları ihale usulü alıp satan ikinci el araç galeri ve tüm bunlarda çalışan yüzlerce işçiye kesilmiş oldu.

Şirket iflasla kayıplara karışması ve bankaların da şirket filosuna el koyması üzerine, çok sayıda galerici, esnaf ve ücret ve kıdemleri ödenmeden işsiz kalan işçi, İstanbul Gayrettepe’de şirketin bağlı göründüğü Kuveyt bankasının önünde yol keserek eylem yaptı.

Büyük firma batıkları başladı, devamı da gelecek gibi görünüyor.

Gayrettepe'de işçilerden eylem

İstanbul Gayrettepe'de bir bankaya ait oto kiralama şirketi iflas etti. Firmadaki işçileri tazminatsız işten attı. Haklarının gasp edilmesine öfkelenen işçiler Gayrettepe'de yolu kapattılar. İstanbul'un göbeğinde pek rastlamadığımız türden bir eylem gerçekleştirdiler.

Gepostet von Emek Çalışmaları Topluluğu am Mittwoch, 8. August 2018

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*