Anasayfa » DÜNYA » Filistin’de 3. İntifada mı geliyor – ya da zaten başlamış olmasın?

Filistin’de 3. İntifada mı geliyor – ya da zaten başlamış olmasın?

4961Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te son haftalarda eylemlerin giderek kitleselleşmesi ve militanlaşması, çatışmaların giderek şiddetlenmesi – son 1 haftada ikisi çocuk 3 Filistinli İsrail askeri tarafından öldürüldü, 4 İsrailli ise Filistinli grupların eylemlerinde öldü- üçüncü İntifada dalgasının gelmekte olduğuna dair yorumlara yol açtı.

Batı Şeria’da en çok satan gazetelerden biri “Üçüncü İntifada” manşetiyle çıktı. İsrail medyası ise giderek tırmanan eylem, çatışma ve ölümlerin önceki iki İntifada’ya (1987, 2000) benzeyip benzemediğini, ve eğer benzemiyorsa benzemesinin nasıl engellenebileceğini tartışıyor.

Cumartesi günü 2 İsrail vatandaşını öldüren Muhanad Halavi, Facebook sayfasından eylemini doğrudan “üçüncü intifada”ya bağladı.

Filistinli barış müzakeresi heyetinin başkanı Saeb Erekat ise, Pazar günü radyoda yayınlanan bir röportajda, gelişmelerin ikinci intifadaya benzediğini söyleyerek; “İsrail, Filistin’in özgürlüğünü zora dayalı tedbirlerle engelleyemez” dedi.

Filistin ve Doğu Kudüs’teki gelişmelerin yeni bir İntifada’ya dönüşme olasılığı Batılı diplomasi çevrelerinde de yoğun olarak tartışılmaya başlandı. Almanya dış işleri bakanlığı sözcüsü Martin Schafer, İsrail başbakanı Netanyahu’yla görüşmek için İsrail’e hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, “Bizi bekleyen yeni bir intifada benzeri bir şey” dedi: “Bu kimsenin çıkarına olmaz, İsrail’de kimse bunu istiyor olamaz, hiçbir sorumlu Filistinli politikacı da bunu istemez.”

2459Siyaset bilimci Halil Şikaki’nin Filistin Siyaset Enstitüsü’nün yaptığı kamuoyu araştırmaları, Filistin’de kitlelerin nabzının ikinci intifadanın patladığı noktaya yaklaştığını gösteriyor. Araştırmaya yanıt veren Filistinlilerin yüzde 42’si ancak silahlı bir mücadelenin Filistin’in hak ve özgürlüğünün sağlayabileceğine inandığını, 3’te ikisi ise Mahmut Abbas’ın başkanlıktan indirilmesi gerektiğini söylüyor.

Araştırma Filistinlilerin çoğunluğunun artık “iki devletli çözüm”e inanmadığını gösteriyor. Barış müzakerelerinin İsrail tarafından tıkanması sürdüğü koşullarda silahlı mücadeleye geri dönülmesini isteyenlerin oranı ise 3 ay önceki yüzde 49’dan yüzde 57’ye çıkmış durumda.

İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinli çocuk ve gençlerin cenazelerinde, öfke artık yalnız İsrail’e değil, Filistinlilerin eylemlerine destek vermeyen Filistinli güvenlik güçlerine ve Mahmut Abbas’a da yöneliyor.

Filistin parlamentosunda milletvekili olan Hasan Kureyşi ise, “Bunun henüz bir intifada noktasında olmadığını ama öfkeli bir isyan olduğunu düşünüyorum” diyor: “Eksik olan siyasi irade ve siyasi çerçeve. Artan kitle basıncı karşısında Abbas böyle bir karar verebilir mi” diye sorup devam ediyor: “Abbas, İsrail ile güvenlik işbirliğine ancak intifada gelmekte olduğunu görürse, son vermek zorunda kalabilir.”

3099Kureyşi de, hemen herkes gibi kuşak değişimine vurgu yapıyor: 20’li yaşların başlarındaki ya da daha genç olan Filistinlilerin Oslo barış sürecinde yetişen, fakat bundan hiçbir yarar görmeyen yeni bir kuşak olduğunu vurguluyor.

Bir yakınının gömüldüğü mezarlıkta konuşan 50 yaşındaki İbrahim Hamdan ise daha karamsar. Küçük bir elektrik tamirat dükkanının sahibi olan Hamdan, ikinci intifada tüm varlığını kaybettiğini ama bu bedeli yeni bir intifada için yeniden ödemeye hazır olduğunu söylüyor: “İsrail’in tutumunda hiçbir değişiklik olmayacak. Bu yüzden giderek daha ve daha kötüye gidiyor. Üçüncü bir intifadanın ortaya çıkması için tüm işaretler var. Ne bekleyebilirsiniz ki? Kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadı. Bu karamsarlık değil, gerçek bu. Artık farklı bir şeylerin olması gerek.”

Kaynak: Guardian

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*