Anasayfa » DÜNYA » Açlığa karşı otoyol blokajı eylemi yapan göstericilere ateş açıldı: 10 çiftçi katledildi

Açlığa karşı otoyol blokajı eylemi yapan göstericilere ateş açıldı: 10 çiftçi katledildi

Filipinler’de büyük kapitalist çiftlik sahiplerinin ve devletin toprak gasplarıyla birlikte büyük kuraklık çiftçilere ve yerli Lumad halkına yıkım getirdi. Çiftçilerin ve yerli Lumad kabilelerin kuraklık nedeniyle aç kalanlara devlet yardımı yapılması için gerçekleştirdikleri 4 günlük ana otoyolu kesme eylemine yine polis ve asker saldırdı. 10 eylemci çiftçi askerler tarafından ateş açılarak katledildi.

Güneydoğu Asya’da büyük kuraklık ve açlığa karşı yürütülen kitle kampanyaların koordinatörlerinden Zeph Repollo, “devletin açlığa yanıtı katliam oldu” dedi.

Otoyolu bloke eden çiftçiler “hasat edecek ve yiyecek hiçbir şeyimiz kalmadı. Bitkilerimiz kurudu. Suyumuz bile kurudu. 3 aydır açız.” diyorlar. Otoyolu bloke eden çiftçiler ve yerli halk, korkunç düzeylere ulaşan açlığa karşı devlet yardımı istiyorlardı. Bölge valisi Emmylou Mendoza 6 bin eylemcinin tüm eylem taleplerini reddetti. Asker ve polis eylem yapan aç insanların üzerine doğrudan ateş açtı ve 10 kişiyi katletti.

Repollo, “devletin sistematik toprak gaspları politikası El Nino kuraklığı ile birleşip çiftçileri ve yerli halkı açlık ve yıkıma itince, toprak ve yaşam hakkımızı terimiz ve kanımız ile savunmak için mücadelemizi yükselttik. Bizim yaşadıklarımız dünyanın pek çok bölgesindekinden farklı değil. Mücadelemiz taleplerimizi alıncaya kadar sürecek. Açlık ve iklim felaketi üzerinde yükselen sistem değişinceye kadar mücadelemiz sürecek. ” diyor.
After an especially intense El Nino created a months-long drought and the local government ignored their plight, farmers and Indigenous people blockaded a highway to publicize their need for relief. (Photo: Pinoy Weekly)

philippines_1

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*