Anasayfa » GÜNDEM » Fethiye’de ırkçılar gece nöbetinde

Fethiye’de ırkçılar gece nöbetinde

Muğla’nın Fethiye ilçesinde ırkçı grupların Kürtlere yönelik saldırıları gece boyunca sürdü. Yolları barikat kurarak ateşler yakan gruplar, Kürtler aleyhine sloganlarla sokaklarda adeta insan avına çıktı. Mardinli bir Kürt esnafın dükkânını tahrip eden ırkçılar, “Yarım saat içinde burayı terk etmezsen, işyerin yağmalarız, senide öldürürüz” tehdidinde bulundu.

HDP’nin Fethiye ilçesinde açılışını yapmak istediği ilçe binasına saldırıyla başlayan olaylar sürüyor. HDP’nin tabelasının indirilmesinin ardından sosyal medya üzerinde örgütlenen gruplar akşam saatlerinde yeniden ilçe merkezinde toplandı. Kürtler aleyhine sloganlar atarak, tekbir getirip “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları atan gruplar yollara barikat kurarak ateş yaktı. Gruplara çevre illerden de çok sayıda kişinin katıldığı öğrenildi.

İlçe merkezinde iki Kürt yurttaşa ait işyerine saldırına gruplar, linç çağrısı yapmaya başladı. Bir pastaneye yapılan taşlı sopalı saldırıda müşteriler ve işyeri sahibi kendini sokağa atarak zor kurtuldu.

Sayıları binleri bulan ırkçılara, iş yeri önünden güvenlik önlemi alan polis gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale etti. Irkçı grup kendilerine müdahale eden polise ise taşlarla karşılık verdi. Polis müdahalesi sonrasında saldırının yapıldığı iş yerinden uzaklaşan ırkçılar, çevredeki evlere zarar vererek, çanak antenlerini ve yollardaki çöp konteynırlarını ateşe verip yolda barikat kurdu. Irkçılar, polisin müdahalesi sırasında Türk bayrağı açarak İstiklal Marşı okuması dikkat çekti. Irkçı grup ile polis arasındaki çatışmalar devam ederken, çevredeki binalardan da polis taş atılması dikkat çekiyor.

Sopalarla ilçe merkezinde gezen ırkçılar, Kürt ve HDP’li avına çıktığı iddia edildi. Ellerinde isim listesi ve bazı listelerle dolaşan küçük gruplar ara sokaklarda sopa ve taşlarla adeta insan avına çıktı. Polisle görüşen ırkçı gruplardaki kişiler, “Kürtlerin evleri ve işyerlerinin isimleri ile son 15 günde çektiğimiz fotoğraflar elimizde, hepsini tek tek buradan süreceğiz” diyor.

İlçe merkezinde bulunan Öz İzmir Pastanesi’nde saldıran bir grup ise dükkânın çamlarını kırarak eşyaları tahrip etti. Mardinli olduğu öğrenilen pastane sahibi yurttaşa ırkçı gruplardan bazı kişiler, “Yarım saat içinde burayı terk etmezsen, işyerin yağmalarız, senide öldürürüz” tehdidinde bulundu. Irkçılar aynı tehdidi polise de bildirdi. Gruplar halinde ilçeye dağılan ırkçılar “Kürtleri Fethiye’den kovacağız” diyerek ara sokaklarda taş ve sopalarla linç çağrısı yapıyor.

Kürt esnafların dükkânların yönelik saldırının ardından elleri sopalı grupların tespit ettikleri bazı evlerin önünde nöbet tutmaya başladı. Bazı grupların HDP Seydikemer Belediye Eş Başkan Adayı Adem Yılmaz’ın evinin önünde sopa ve taşlarla bekledi. Yılmaz ve ailesinin saldırı başlamadan önce evden ayrılarak bir yakının yanına gittiği öğrenildi. Birçok HDP’li ailenin can güvenliği olmadığı için evlerinde kalmayarak ilçeden ayrıldığı gelen bilgiler arasında.

Öte yandan sosyal medya üzerinden yapılan ırkçı çağrıların ardından çevre ilçelerden araçlarla çok sayıda kişi ilçeye geldi. İlçe girişinde polis tarafından durdurulan ırkçılar sloganlarla ilçeye girmeye çalışırken, çok sayıda ırkçı grupta gelenleri karşılamak için Güllükbaşı Mahallesi’nde yolu trafiğe kapattı. Gruplar burada polisle çatışmaya başladı. Polis gruplara gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti.

Güllükbaşı Mahallesi’nde Kürtlerin işyerlerine saldırmaya çalışan gruplar ile polis arasında çatışmalara şiddetlendiği ve şu ana kadar 16 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*