Anasayfa » DÜNYA » Ferguson Eylemleri Sürüyor

Ferguson Eylemleri Sürüyor

ABD’nin Missouri eyaletinde Michael Brown’ı katleden polis memuru Darren Wilson yargılanmayacağı duyurulduktan sonra birçok eyalette binlerce kişi sokağa çıktı. Başta Brown’ın yaşadığı Ferguson olmak üzere birçok kette polis ile göstericiler çatıştı. Eylemler kararın açıklandığı anda başlamıştı. ABD basınının verdiği bilgilere göre eylemler 100 üzerinde kentte sürüyor ve yayılarak devem ediyor. Olaylar karşısında Obama’nın Ferguson’a gitmeyi düşündüğü açıklandı.

Militan eylemnler tüm ABD’ye yayılınca Missouri Valisi Jay Nixon’ın talebi üzerine kente 2 bin kişilik Ulusal Muhafız Birliği gönderildi.

Dün gece yapılan eylemde Ferguson Polis Merkezi’nin önünde toplanan eylemciler yolları kesti. Polis bir kez daha eyleme saldırdı. Bunun karşılığında ise öfkeli eylemciler bir polis aracını ateşe verdi. Devreye giren ABD askerleri de polise yardım ederek yüzlerce eylemciyi gözaltına aldı.

Polis Merkezleri, Polis araçları ve hükümet binaları gençler tarafından ateşe verildi. Polis şiddetine karşı özellikle ABD’li gençler öfkeli. Bir çok yerde polis şiddetine karşı polise anladığı dilden cevap veriliyor.

Yüzlerce Kentte Eylem

New York, Los Angeles, Washington, Atlanta ve San Francisco’nun yanı sıra ABD’nin 1oo’ü aşkın kentinde eylemler düzenlendi. New York’ta Union Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi “Biz susmayacağız”, “Polis rozeti cinayet lisansı değildir” yazılı pankartlarla Broadway üzerinde yürümeye başladı. Kitlenin sayısı yürüyüş sırasında binleri buldu. Kitlenin bir kısmı Manhattan ve Brooklyn köprülerine yürürken diğer bir kısmı ise trafiğin kapandığı New York’un en büyük otoyolu FDR’ye yöneldi.

Times Meydanı ve ayrıca Lincoln Tüneli çevresinde polis eylemcilere saldırdı. Polise, döktükleri kanı temsilen kırmız boya fırlatılırken bazı eylemciler gözaltına alındı. Kitle polis saldırısına barikatlar, yaşlar ile karşılık verdi. Çetışmalar gecede dhil gün boyu devam etti.

Washington’da ise yaklaşık 3 bin kişi Mount Vernon Meydanı’ndan Capitol’e yürüdü. Kitle bir WalMart mağazasını tahrip ederken “Eğer sessiz kalırsanız sizi de öldürürler”, “Irkçı polis terörüne son” şiarlı pankartlar açtı. Bir grup eylemci ise ABD bayrağını ateşe verdi.

Siyahilerin haklarını savunan Black Youth Project 100 (Siyahi Gençlik Projesi 100) adlı kuruluş da birçok kentte eylemler düzenledi. ABD’de her 28 saatte bir siyahinin polis ya da mahalle bekçisi tarafından öldürüldüğüne dikkat çeken gruplar, polise yaptırım yetkisi olan kurumlar önünde eylem yaptı. Eylemciler, her bir kurumun önünde, Michael Brown’ın öldürüldükten sonra cesedinin 4 saat boyunca caddede bekletilmesini sembolize etmek adına dört dakika süreyle yere yattı. Eylemciler “Siyahların yaşamı değerli”, “Mike Brown İçin Adalet”, “Irkçılığa, polis şiddetine son” yazılı pankartlar açarken eylemcilerden Jonathan Lykes, ABD’de sistematik bir ırkçılık sorunu bulunduğuna işaret ederek, buna karşı mücadele etmeleri gerektiğini belirtti.

Katil ABD Başkanı Eylemcileri Tehdit Etti

ABD Başkanı Obama da eylemleri hedef aldı. Eylemcileri tehdit eden Obama, ‘olaylara’ karışanların yargı önünde hesap vereceğini söyledi.

ABD medyası da Ferguson’daki eylemleri hedef alırken ABC televizyonu katil polis ile söyleşi gerçekleştirdi. Irkçı polis, Brown’u katletmesini meşru olarak göstermeye çalıştı.

 

abd1-ferguson-AA

BN-EC125_081314_M_20140813135903

BN-ED495_0817fe_M_20140817224227

BN-FS473_1124fe_M_20141125004214

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*