Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Feniş’te direniş sürüyor

Feniş’te direniş sürüyor

Feniş işçileri direnişlerinin 9.gündeler.

Ulaslararsı hammadde tedarikinde ve kredi bulmaktaki sıkıntıları bahana edip fabrikadaki üretimi durdurarak yaklaşık 520 civarında çalışanı kapıya koyan Feniş Holding patronu Sedat Aloğlu işçileri oyalamaya devam edrken işçiler de uzun süreceği belli olan bu direnişe kendilerini hazırlıyorlar.

Fabrikadaki yaklaşık 520 kişinin işine son verildi. Bunların yaklaşık 100′ü idari kadrodaki çalışanlar. Üretimde çalışan 315 işçi kadrolu sendikalı statüsünde bulunuyor. Geriye kalan 110 civarındaki işçi ise sözleşmeli statüsünde bulunmakla birlikte özellikle son toplu sözleşme ile onlar da kadroluların tüm haklarından yararlanıyor.

Fabrikada sadece paketlemede 5-6 kadın işçi çalışıyor. İşçilerin büyük çoğunluğu on yılın üzerindeki eski işçilerden oluşuyor.

Direnişin 7. gününde Mecidiyeköy’de bulunan Feniş Holding’in merkezine giderek taleplerini haykıran işçiler holding binasına girmek istemiş fakat kapıya yığınak yapan polis izin vermemişti. Bunun üzerine 6 kişilik işçi heyeti merkeze giderek muhattab bulmaya çalışsa da hiçbir muhattap bulamadan geri dönmek zorunda kalmışlardı.

Bu durum işçilerde büyük öfkeye neden olsa da işçiler eylemlerini komitenin kararlarının dışına taşırmamaya özen göstermişlerdi. Fakat mağduriyetlerinin büyüklüğü ve patronun vurdum duymaz tavrı düşünüldüğünde militanlık eşiği yükselecek bir eylem programı ile hareket etmeleri olası. Gebze’nin örgütlü en eski fabrika işçileri olmalarına rağmen tam bir sarı sendika örneği olarak bütün sözleşme dönemlerini işbirlikçi müzakere masasında geçirmiş olan Çelik-İş, işçilere ne sınıf bilinci ne de militan bir mücadele geleneği verebilmiş. Ezici çoğunluğu, birkaç ay önceki ücret eylemlerini saymazsak ilk defa bir direnişte yer alıyor, sermayenin kolluk kuvvetleriyle karşı karşıya geliyor. Kuşkusuz bunun da ayrı bir eğiticiliği olacaktır.

Direnişin 8.gününde işçiler burjuva gerici partilerin de ilgisindeydi. CHP Kocaeli milletvekili ve yandaşları ile MHP işçileri ziyaret ettiler. Buna karşın hala hiçbir fabrikadan işçi dayanışma ziyaretleri, sendikal dayanışma örnekleri yaşam bulmadı.

Fabrikadaki durumlarını da programlayan işçiler iki vardiya şeklinde fabrika kontrollerini gerçekleştiriyorlar. İşçilerin çoğunluğu gündüzleri fabrikada oluyor. Yaklaşık 50 kişilik bir işçi kitlesi ise geceleri fabrikada duruyor.

Direnişe lojistik destek için kurumları ziyaret ekipleri oluşturularak ilgili kurumlar dolaşılıyor. İşçiler durumlarını Gebzeli işçi emekçi halka anlatmak ve haberdar etmek için çıkardıkları bildirileri direnişin 8. gününde Gebze merkezde dağıttılar.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*