Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Feniş direnişi 14. gününde

Feniş direnişi 14. gününde

Gebze’de kurulu Feniş alimünyum fabrikasında işçiler direnişlerinin 14. günündeler. Patron Sedat Aloğlu işlerinin kötü gittiği gerekçesiyle üretimi durdurup 418 işçiyi işten çıkardı. İşçiler 14 gündür fabrikayı işgalini sürdürüyor.

Direnişin 14. gününde İşçi Meclisi direnişçilerle birlikteydi. Çelik-iş sendikasının örgütlü olduğu Feniş’te 418 işçi kararlı direnişlerini sürdürmek istediklerini ancak işçilerin çoğunun bankalara kredi borcu olduğu ve şuanda hiçbir maddi gelirlerinin kalmadığını söyleyerek sendikanın maddi yardımda bulunmadığını acil olarak sendikanın asgari ücret dolayında para vermesi gerektiğini öne çıkarıyorlar.

Feniş işçisi Nuri, 2002’den beri burada çalıştığını, süreklileşmiş bir şekilde maaşlarının geç yatırıldığını
belirterek daha önce iş yavaşlatmalar yaparak patronu uyardıklarını, bu eylemlerden sonra paralarının yattığını söylüyor. Ancak, bu seferde patron işlerinin kötü gittiği yalanını ortaya atıp işçileri işten çıkardı. Nuri, bunun üzerine eylemlere başladıklarını ancak daha fazla şey yapma iradesinde olan işçilerin karşısına sendikanın çıktığını ve itfayeci gibi davranarak işçileri geri tutmaya çalıştığını söyledi.

Feniş işçilerinin önemsediği en önemli nokta sınıf dayanışması. Nuri, yeterli desteği göremediklerini belirterek daha fazla destek istiyor.

Bir diğer işçi Abdi, 18 yıldır Feniş’te çalışıyor. “418 işçi patron tarafından dişarı atıldı bu nasıl vicdan bunların çocukları var, ev kirası var nasıl geçinecekler?” diyerek tepkisini gösteriyor. 18 yıldır bu fabrikada çalıştığını kanserojen madde ürettiklerini belirterek çalışma koşullarının sağlıksızlığına vurgu yaptı.

Abdi, bu sağlıksız ortama rağmen ekmek parası diyerek çalışmaya devam ettiklerini belirterek Fenişi Feniş yapan işçinin kendisidir ancak son geldiğimiz noktada işten kovulduk diyerek patrona isyan ediyor. Bu durumu meclise taşısak 550 milletvekilinin çoğu patron zaten. Onların çıkardığı yasalarla patron böyle davranabiliyor diyerek bu direniş sayesinde meclisin kime hizmet ettiğini anladığını belirtti.

Feniş’te işçiler seslerini daha fazla duyurmak ve direnişin dinamizmini yaratmak için 20 Eylül Cuma günü saat 15:00‘te fabrikadan Gebze AKP ilçe binasına yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirecekler.

Cumartesi günü de Taksim‘de olacaklarını belirterek üç aylık maaşlarını alana kadar ve bir kuruş paraları patronda kalmayana kadar direnişe devam edeceklerini söylüyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*