Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » FEDAŞ’ta iş cinayeti ve işgal

FEDAŞ’ta iş cinayeti ve işgal

Dersim‘de 24 gündür iş bırakma eylemi yapan Enerji-Sen üyesi FEDAŞ işçileri, şirket binasını işgal etti. Bina girişine barikatlar kuruldu, ateşler yakıldı.

İş cinayeti

AKSA’ya bağlı FEDAŞ işçilerin iş bırakması nedeniyle onarım faaliyetlerini bir süredir gerçekleştiremiyordu. Emekli eski çalışan İbrahim Atan‘dan arızaların giderilmesi için çalışmaya başlaması istendi. Çakmaklı köyünde onarım gerçekleştirdiği sırada elektrik akımına kapılan İbrahim Atan hayatını kaybetti. Eylemde olan FEDAŞ işçilerine ulaşan iş cinayeti haberi varolan sınıf öfkesine yeni bir eşik atlattı, militan bir işçi eyleminin tetikleyicisi oldu.

İşgal

İşçiler, “AKSA şaşırma sabrımızı taşırma” sloganıyla Dersim’de bulunan FEDAŞ binası önünde bir araya geldi. Bina işgal edildi. Elektrik direkleri ile binanın önüne barikat kuruldu. Binanın  bahçesinde ateş yakıldı. Şirket müdürü Vedat Şeker‘in binadan çıkışına geç saatlere kadar izin verilmedi. Polis çok sayıda zırhlı araçla binanın çevresini ablukaya aldı.

2

Yol kesme

İşgal sırasında bir grup işçi ise binadan ayrılarak TunceliElazığ karayolunu trafiğe kapattı. Sloganlarla yapılan oturma eyleminin ardından işçiler kendi insiyatifleriyle eylemi sonlandırdı. FEDAŞ binasındaki eylem patronlara ve hükümete yönelik sloganlarla sabaha kadar sürdü.

1

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*