Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » FEDAŞ işçileri kazandı

FEDAŞ işçileri kazandı

Dersim’de FEDAŞ‘a bağlı çalışan taşeron elektrik işçilerinin 38 gündür süren fiili grevi kazanımla sonuçlandı. Enerji-Sen‘in örgütlediği süreçte iş bırakan ve işgal dahil bir dizi militan eylemliliğe imza atan işçiler isteklerini patrona kabul ettirdi.

İşyerinde önceki dönemde yetkili olan Tes-İş’in imza attığı ihanet sözleşmesine karşı çıkan işçiler 17 Eylül’den beri fiilen greve dönüşen iş bırakma eylemini sürdürüyorlardı. İşçiler daha önce Dersim’de bulunan Genel Müdürlük binasını bir gece boyunca işgal etmiş, şirket yetkililerini alıkoymuş, barikatlar kurmuştu. Israrlı ve militan işçi eylemliliği FEDAŞ’ın da bünyesinde bulunduğu ana şirket AKSA‘yı geri adım atmaya zorladı.

Patronla yapılan anlaşmaya göre işçiler yüzde 24‘e varan oranda zam alacak. 1050 TL düzeyindeki işçi ücretleri 1600 TL dolayına yükseldi. İşçilerin talepleri arasında yer alan keyfi sürgünlerin, yer değiştirmelerin durdurulması, işçi güvenliği önlemlerinin alınması, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi gibi taleplerde şirket tarafından kabul edildi.

Enerji-Sen kazanımı Dersim’de gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla duyurdu. Bu kazanımın işçilerle dayanışma içerisinde olan tüm Dersim emek güçlerinin sayesinde olduğuna değinilen açıklamada kazanımlarıyla birlikte FEDAŞ işçisinin iş başı yaptığı duyuruldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*