Anasayfa » DÜNYA » Paris’te antifaşist gösteri

Paris’te antifaşist gösteri

5 Haziran’da faşist Devrimci Milliyetçi Gençlik üyeleri tarafından dövülerek öldürülen Clément Meric için dün Paris Antifaşist Platform bir yürüyüş düzenledi.

3 saat süren ve yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı yürüyüşe Fransız sol parti ve örgütlerinin üyeleri katıldı. Pankart taşınmayan bu kitlenin arkasında da 100 kişilik bir grupla TDH bileşenleri yer aldı. Göstericiler arasında liseli ve üniversiteli gençlerin belirgin bir ağırlığının olduğu görülüyordu.

Yürüyüşte en önde “Clément anıların kalbimizde” yazılı pankart yer aldı ve yol boyunca “Asla unutma, asla bağışlama” afişleri yapıldı. “Clément, antifa!”, “Asla unutma, asla bağışlama!” sloganları atıldı. Yürüyüşün bittiği Gambetta meydanında Clément Meric için saygı duruşu yapıldı ve Enternasyonal marşı her dilden katılımla söylendi. Devrimci Proletarya okurları da eylemde yerlerini aldılar.

Fransa’nın Clément Meric’in öldürülmesini protesto amaçlı gösterilerde faşist cinayet lanetlenirken, Devrimci Milliyetçi Gençlik örgütü şahsında faşist örgütlerin dağıtılması talepleri yükseliyor. Ancak faşist odaklara karşı mücadelenin işçi sınıfı hareketinin krize ve sermayeye karşı eylemi olarak yürütülmesi yaklaşımı olmadığı gibi, anlayacakları dilden verilmesine yönelik bir duruş da ortaya çıkmıyor. Burjuva demokrasisinin sınırları içerisinde, Fransa’nın “demokratik değerlerini” savunma çerçevesinde kalınıyor. Fransa’da her gün 1000 işçi işsiz kalıyor ve emeklilere yönelik de yeni bir saldırı geliştirilmeye çalışılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*