Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Faili Belli Sermaye Devleti

Faili Belli Sermaye Devleti

Bugün Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ne bağlı Balıkçılarbaşı semtinde bulunan ve geçtiğimiz gün kurşunlanarak tahrip edilen tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önünde Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, bir grup avukatla açıklama yaptıktan sonra silahlı saldırıya uğradı. Bizler bu saldırıyı gerçekleştirenlerin kim olduğunu biliyoruz. Sermaye devleti Kürdistan başta olmak üzere tüm ülkede başlattığı saldırı ve katliamlarına bir yenisini daha ekledi.

Çatışma mizanseni ile perdelenen oyunda Tahir Elçi katledildi. Günlerdir polis, özel harekat ve asker ablukasında olan Sur ilçesinde politik bir cinayet işlemişlerdir. Aynı Hrant Dink cinayetinde olduğu gibi aylar öncesinden geliyorum diyen bu cinayetin bizzat sermaye devleti tarafından planlandığı apaçık ortadadır. Çatışma mizanseni ile iki polis de öldürülmüş ve “bakın biz yapmadık ki” algısı yaratılmaya çalışılmıştır. Ancak daha ilk anlarda A.A. isimli son dönem çatışmalı süreç ile birlikte bizzat devlet tarafından servis edilen haberleri ile yakından tanıdığımız ajans daha önce Diyarbakır, Suruç ve Ankara’da denedikleri tarzda “PKK yaptı” yaygarası koparmıştır. Hala çelişkili ifade ve açıklamlar sürmektedir. Tahir Elçiye sıkılan kurşunun kimin silahından çıkmasında öte bu politik cinayetin bizzat sermaye devletinin bir cinayeti olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Kürt halkının öz yönetim talebini kan ve savaş ile bastırmaya çalışanlar bu cinayetin gerçek failleridir.

Daha bir kaç hafta önce Tahir Elçi’yi apar topar İstanbul’a getirip ifadesini alıp yargılamaya kalkarak hedef haline getiren yine bu sermaye devleti değil miydi? Hrant Dink katledildikten sonra tetikçiler ile boy boy fotoğrafları çıkan yine bu sermaye devleti değil miydi? Suruç’ta, Ankara’da günlerdir takip edilmelerine rağmen bombalar ile yüzlercemizi katleden tetikçilerin arkasında yine bu sermaye devleti yok muydu? IŞİD denen çete başta olmak üzere Kürdistan’da bir çok gerici ve faşist çeteyi besleyenler, Jitem, Kontrgerilla gibi faaliyetleri açıktan yapanlar, beyaz toroslar ile tüm Kürt halkını tehdit edenler bu cinayetin asıl failleridir.

Şimdi Cumhurbaşkanı ve Başbakan çıkıp üzüldüklerini belirtiyorlar. Oysa Tahir Elçi ile ilgili yargılanması ve tutuklanması konusunda yaptıkları açıklamalar bile bu üzüntünün sahteliğini anlamaya yeter.

Dün Ankara’da daha önce Suruç’ta,Roboski’de, Diyarbakır’da, Soma’da her katliamın ardında olanları iyi tanıyoruz. Burjuvazinin katliamcı yüzünü iyi biliyoruz. Hesap soracağız. Bizler bu katliamlar ve cinayetler karşısında susarsak biliyoruz ki daha da pervasızlaşacaklar. Bizler bu katliam ve cinnayetlerin açığa çııkarılması için mücadele etmezsek üzerini örtecekler. Bir kez daha güçlü bir şekilde haykırıyoruz: Tahir Elçinin katili sermaye devletidir…

katil-devlet

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*