Anasayfa » GÜNDEM » Fabrikalarda Türk Metal’den istifalar sürüyor

Fabrikalarda Türk Metal’den istifalar sürüyor

Türk Metal’in dün istifa için bir araya gelen işçilere saldırması ters tepti. Çetenin saldırılarına boyun eğmeyen metal işçileri, fabrikalarında ardı ardına istifaları patlatıyor.

Dün gece Renault’ta işten çıkarmalar karşısında tek yürek olarak işbaşı yapmayan işçiler, fabrika önündeki bekleyiş süresince gerçekleştirdikleri istifalara gündüz vardiyasında da devam ediyorlar. İşçiler dilekçeleri imzalarken çektikleri fotoğrafları paylaşıyorlar.

Mako’da da istifalar çığ gibi büyüyor. Gece vardiyasının tam kadro istifa ettiği fabrikada, gündüz vardiyasında çalışan işçiler de istifa ediyorlar. Dayanışma dilekçelerini paylaşan Mako işçileri, saat 16.00’ya kadar istifaların tamamlanmış olacağını belirtiyorlar.

Coşkunöz işçileri arka arkaya istifa ediyorlar. İşçilerin paylaştığı bilgilere göre istifalar %75’e dayandı.

Bir arkadaşları fabrika içinde Türk Metal temsilcisinin saldırısına uğrayan Ototrim işçileri “Dayakçı sendika istemiyoruz* diyerek istifalara başladılar.

Dünkü zaferin ardından Valeo işçileri de eylemleri yükseltiyorlar. Valeo debriyajdan işçiler, bu sabah çıkışta Türk Metal’i protesto etti. Fabrika içinde e-devlet şifrelerinin alınması ve istifa  edilmesi söylemleri yayılıyor.

Tofaş işçileri de kararlı olduklarını Türk Metal’i ve işçilere saldıran temsilci Mesut Dinç’i fabrikadan göndereceklerini vurguluyorlar.

Öte yandan, gelişmeleri Farba işçilerinin de yakından takip ettiği bildirildi.

Delphi’de de sesler yükselmeye başladı. Delphi işçileri, diğer işçi kardeşlerinden destek bekliyor.

Mücadele yayılıyor

Metal işçilerinin mücadelesi İstanbul sınırlarını aştı. İstanbul Beylikdüzü’nde kurulu Arçelik Elektronik Kart İşletmeleri’nde de Türk Metal’den istifalar başladı. Şube başkanı Murat Salar’ın fabrikaya gelerek işçileri ikna etmeye çalıştığı, ancak istifaların sürdüğü öğrenildi.

Kızılbayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*