Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Fabrika kapatmalar ve ücretsiz izinler başladı!

Fabrika kapatmalar ve ücretsiz izinler başladı!

İtalyan merkezli küresel çikolata ve fındık kreması tekeli Ferrero, Trabzon’da 300 kadın işçinin çalıştığı fındık kırma fabrikası kapattı. Dev şirket, 300 işçiyi 6 aylığına “ücretsiz izne” çıkardığını açıklarken, “Türkiye’deki tüm üretim tesislerinde yenilenmeye gidildiği” türünden bir gerekçe gösterdi.

Kötü ünlü Nutella ve Kinder markalarının sahibi Ferrero, Türkiye’de tarımsal ve sınai fındık üretimini büyük ölçüde kontrol eden ve en büyük sanayi tekellerinde 55. sırada olan Oltan Gıda’yı satın alarak, Düzce, Ordu ve Trabzon’da bulunan fındık kırma fabrikalarının ve Trabzon Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 1500 işçinin çalıştığı dünyanın en büyük fındık işleme fabrikasının sahibi haline gelmişti. Dünyanın en büyük fındık üreticisi ve ihratçısı olan Türkiye’de tarımsal ve sınai fındık üretiminin neredeyse mutlak hakimi haline gelmiş, tarımsal fındık üretimi fiyatlarını maliyetinin altına düşürmüştü.

Fiskobirlik’in yıkıma uğratılıp kapatılması, fındık tarım ve sanayinin tekellere peşkeşiyle, fındık üreticilerinin sayısı 1.5 milyondan 400 bin kişiye kadar düştü. Şu an ekonomi bakanı olan Albayrak ise, geçtiğimiz yıl, Türkiye’de fındık üretimin maliyetinin kilo başına 5-6 liradan 2 liraya düşürülmesi gerektiğini söylemiş, bunun için Organize Fındık Tarımı Bölgesi türünden bir “verimliliği artırma” (küçük üreticilerin büyük bölümünün tasfiye edilerek daha büyük arazilerde sermaye yoğun üretim) planından bahsetmişti. Çin’in dev çaplı arazilerde ucuz işçilikle fındık üretimine başlayarak dünya piyasasına girmesi, dünya çapında da fındık fiyatlarını düşürmeye başladı.

Ferrero’nun “üretim yenilenmesi” adı altında fındık fabrikalarını kapatmaya başlaması ise, krizin bir yansıması, daha az işçi ve daha düşük ücretlerle üretim anlamına geliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*