Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » ‘Eylülde gel’ dediler, yitirilen 6 can için Kadıköy’e aktılar

‘Eylülde gel’ dediler, yitirilen 6 can için Kadıköy’e aktılar

İstanbul’daki tüm forumların ortak örgütlediği “Eylülde gel” etkinliği, dün Kadıköy Rıhtım’da on binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Adalet, özgürlük ve barış talepleriyle gerçekleştirilen etkinliğin Kadıköy’de yapılmış olmasının anlamına forum örgütlenirken yükselen Kadıköy direnişi ve kullanılan yoğun biber gazı nedeniyle hayatını kaybeden Serdar Kadakal anlam kattı.

Alana pek çok forum pankartları ile geldi. İstanbul dışından da katılımın olduğu etkinliğe İzmir ve Mersin forumları ve İzmit’ten gece boyunca yürüyen direnişçiler de renk kattı.

Yitirilenlerin fotoğrafları alanı izledi

Ahmet Atakan’ın ölümünden sonra kurgusunda kısmi değişiklik yapılan etkinlikte pek çok grup ve şarkıcı sahne aldı. Şarkıların ve halayların bir eylem biçimi olduğunu savunan on binler, Rıhtım’ı tamamen gören bir binaya asılan pankartta kendilerini izleyen ve Gezi direnişinde yitirilen 6 cana selam gönderdi.

Yapılan tüm konuşmalarda, Kadıköy’de günlerdir süren polis terörü protesto edildi. Forumların ortak imzasıyla yapılan konuşmada, adalet ve özgürlük mücadelesinde birleşenlere selam gönderildi.

Üç direnişçinin okuduğu metinde bu toprağın en onurlu, en güzel evlatlarının ölümsüzlüğe uğurlandığı ifade edilerek “Acımız ve öfkemiz çok büyük, çok sıcak” denildi.

Düşlerimizde ve taleplerimizde birleşme zamanı

“3 gün boyunca Kadıköy sokaklarını işgal eden, kimlik kontrolleri, çanta aramaları ile direnişçi avına çıkan kolluk kuvvetlerinin attığı gaz bombaları sonucu 13 Eylül akşamı Serdar Kadakal kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Kayıplarımız, yaralılarımız polisin akıl almaz, vicdana sığmaz şiddeti sonucu olmuştur ve sorumluların hiçbiri bugüne kadar hesap vermemiştir. Aksine bu şiddetin gerçek sorumlularını “aklama” yarışına girilmiştir. Bu vahşetin sorumlularının derhal hesap vermesini istiyoruz” denilen konuşmada, eylülü sokakta karşılayanların ülkenin tüm meydanlarında toplantı, gösteri ve eylem yasaklarına son vermek için eylemlerini yükseltecekleri ifade edildi. Yaşam alanlarını, tarihi dokuyu savunmaya devam edeceklerini belirten forumlar, barış talebini yineledi.

Forumlarla ilgili “Ülkenin dört bir yanında parklar; din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bir araya gelip toplumsal sorunlarımızı tartıştığımız, kolektif akıl ve enerjiyle dayanışma eylem ve faaliyetlerini yükselttiğimiz, geleceğimizi kendi ellerimizle belirlediğimiz alanlar artık” denilen konuşmada “Şimdi, forumlar olarak düşlerimizde ve taleplerimizde birleşme zamanıdır” vurgusu yapıldı. Konuşmanın tam metni için tıklayın.

Şarkılar direniyor

Marsis “Zıplamayan Tayyip” diyerek tüm alanın zıplamasını sağlarken, Bulutsuzluk Özlemi direnen şarkılarını söyledi “Ne olursa olsun yaşamaya mecbursun” dedi. “Sus deme susamam” dediği şarkısıyla Kardeş Türküler, kadınların sesini çıkardı. Ceylan Ertem kendisine evlenme teklifinde bulunan bir direnişçiye “Devletin kurumlarıyla ilişkimizi kesiyoruz. Evlenme teklifini reddediyorum” diyerek yanıt verdi. Cenk Taner “Gülümse biraz” dedi, Ozbi, Gezi için yazdığı dizeleri söyledi. Praksis de “Artar eksilmeyiz zindanlarından…” dedi. Grup Yorum’un seslendirdiklerine tüm alan halaylarla eşlik etti. Mem Ba Zid ile “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Ağlama anne evlatların seninle

Şarkılarıyla Gezi’de kaybedilenler için hesap soracaklarını vurgulayan grupların yanı sıra, Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi ve ağabeyi sahneye çıkarak, kitleyi selamladı. Kalabalık konuşmaya yine o sloganla karşılık verdi: Ağlama anne, evlatların seninle!” Etkinlikte ayrıca, isyanda kaybedilenler için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu “Katil polis hesap verecek” sloganlarıyla bitirildi.

16 Haziran’dan beri uykuda olan Berkin Elvan’ın babasının konuşmasına da yine Gezi ruhu yanıt verdi: “Faşizme karşı omuz omuza”

Taksim Dayanışması adına Mücella Yapıcı ve Ali Çerkezoğlu da konuşma yaptı.

Direnişteki THY işçileri, fabrikalarını işgal eden Feniş işçileri, HEY Tekstil işçileri de “Direne direne kazanacağız” sloganı atılırken, kitleye büyük bir coşkuyla eşlik etti.

Gülüşleri yerde kalmayacak

Forumlarda her gün yapıldığı gibi saat 21.00’da ses çıkarma eylemi yapıldı. Kalabalık sokaklarda, meydanlarda, parklarda direnişe devam sözü vererek alandan ayrıldı. Sahneden “6 arkadaşımızın gülüşleri yerde kalmayacak” anonsu yapıldı.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*