Anasayfa » GÜNDEM » Adliye önünde KESK eylemi devam ediyor

Adliye önünde KESK eylemi devam ediyor

Sabah saatlerinde adliyeye getirilen KESK üye ve yöneticisi 34 kişinin savcılıktaki ifade işlemleri devam ederken 5 kişi daha Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. KESK Genel Başkanın Lami Özgen’in emniyetteki işlemleri ise hala devam ediyor. Savcıların yönelttiği soruların arasında iş bırakma eylemi, bordro yakma eylemleri ve yapılan basın açıklamaları olduğu, sendikal faaliyet dışında herhangi bir soru sorulmadığı öğrenildi.

KESK’lilerin savcılıktaki ifade işlemleri devam ederken, KESK üyeleri adliye önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, DİSK yöneticileri, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve çeşitli kitle örgütlerinin yöneticileri katıldı.

KESK’e dokunma” dövizleri ve gözaltına alınan KESK üyelerinin fotoğraflarını taşıyan emekçiler, “KESK’e uzanan eller kırılsın”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İnadına sendika, inadına KESK” KESK’li tutsaklar onurumuzdur” sloganlarını attı.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, yaptığı açıklamada, “KESK olarak, ne zaman haklarımızı, özgürlüklerimizi yok sayan düzenlemelere, saldırılara karşı emek ve demokrasi mücadelemizi yükseltsek, karşımızda korku imparatorluğunun ‘ustalaşan’ mimarı AKP’yi buluyoruz” dedi.

Gözaltına alınanların ortak noktasının yıllardır kamu emekçileri mücadelesinin içinde yer almaları ve Kürt olmaları olduğunu kaydeden Tombul, şöyle konuştu: “AKP, kendisi gibi düşünmeyen Kürtlerin siyaset yapmasına tahammül edemediği gibi, sendikacılık yapmasına da tahammül edemiyor. AKP iktidarı açıkça ‘en iyi Kürt cezaevindeki Kürttür’ diyor.”

Biz elimize silah mı aldık? Kime şiddet uyguladık? Kimi linç ettik? Nereyi kundakladık? Savaş çığırtkanlığı mı yaptık? Hırsızlık mı yaptık? İhaleye fesat mı karıştırdık?” diye soran Tombul, KESK’in sendikal mücadelenin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin bir parçası olduğu için saldırılara maruz kaldığını belirtti.

Tombul, KESK’in emeğin birliği ve halkların kardeşliği için mücadele eden kamu emekçilerinin sesi olduğunu ifade ederek “KESK Karadenizlidir, Hopalıdır, KESK Diyarbakırlıdır, KESK İstanbulludur, KESK İzmirlidir, KESK Vanlıdır, KESK Uluderelidir, Roboskilidir. KESK Ankaralıdır. KESK Türkiyelidir.” dedi.

Çok sayıda ilden Ankara’ya gelen KESK üyelerinin adliye önünde bekleyişleri devam ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*