Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Eylem baharı: Bayrak kamu işçilerindeydi

Eylem baharı: Bayrak kamu işçilerindeydi

Ankara’da GMK Bulvarı üzerinde sabahlayan emekçiler, yasa tasarılarının görüşülmeye başlayacağı saat 14:00’te TBMM binası önüne yürümek istedi. Birinci günden beri sıkı güvenlik önlemleri alan devlet güçleri TOMA’larla, panzerlerle kitlenin önünde barikatı açmayarak beklemeyi sürdürdü. Devlet güçleri sürekli ses aracıyla yaptığı anonslarla kitleyi dağıtmaya çalışsa da kitle milatan duruşunu gösterdi ve eylemci sayısı her geçen dakika artarak bekleyişlerini sürdürdü.

Saat 10:00’da bir açıklama yapan KESK yöneticileri “Polis dünden beri provakotörlük peşinde. Eylemcilerin arasında ‘marjinal gruplar’ın olduğunu, amaçlarının olay çıkarmak olduğunu söylemektedir. Ancak emniyet güçlerine en iyi cevabı disiplinli duruşlarıyla eylem komitesinin insiyatifinin dışına çıkmayan devrimci arkadaşlarımız vermiştir” dediler.

Devlet güçleriyle barikatın kaldırılması yönünde görüşmeye giden KESK yöneticilerine, polisin cevabı “Saat 11:00’e kadar zaman tanıyoruz. Dağılmazsanız müdahale edeceğiz” oldu.Bu durumun anons edilmesiyle kitleden “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları yükselmeye başladı. Saat 11:00’de müdahale edeceklerini söyleyen polis bu saatte herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Saat 12:30’da Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız bir açıklama yaptı. Yıldız, sözlerini “İki gündür sürdürdüğümüz eylem bize karşı yapılan tüm baskılar ve yıldıramalara karşı buraya geldi ve eylemimize devam ediyoruz. İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgeyle anti-demokratik bir uygulama gerçekleştirdi. Bizler eğitimciler olarak sadece kendimize karşı sorumlu değiliz. Toplumun tüm kesimlerine karşı sorumluluklarımız var. Eğitim sistemi hızla muhafazakarlaştırılmaya çalışılıyor ve son olarak bundan sonra oluşacak bütün olaylardan emniyet yetkilileri ve İçişleri Bakanlığı sorumludur” diyerek tamamladı.

Daha sonra söz alan KESK Genel Başkanı Lami Özgen “Yaklaşık onbeş milyonu ilgilendiren bir yasadan bahsediyoruz. Ancak bu yasa hazırlanırken hiçbir sendika veya sivil toplum örgütüne danışılmadan hazırlandı. AKP hükümeti belki kulaklarını kapamış bizleri duymuyor olabilir ama biz onlara sesimizi duyurmayı iyi biliyoruz. Bizim amacımız Meclisin önüne gidip yasaya ilişkin düşüncelerimizi görüşlerimizi ifade etmek istiyoruz. Ancak bunu engelleyecek herhangi olumsuz bir tutuma gerek yoktur. Saat 14:00’te başlayacak tasarının tartışılacağı meclis oturumuna denk düşecek şekilde Meclisin önünde açıklamamızı yapıp daha sonra arkadaşlarımızı illerine geri göndermeyi planlıyoruz” dedi. “Bunların dışında olacakların bütün sorumluluğu Emniyet güçlerine, İçişleri Bakanlığına ve Ankara Valisine aittir” diyerek sözlerini tamamladı.

Eyleme destek vermek için çok sayıda milletvekili de alandaydı. CHP Ankara milletvekili Levent Gök, BDP’den Muş milletvekili Demir Çelik ve Ağrı milletvekili Halil Aksoy da polis şefleriyle bir görüşme yaparak meclis önünde basın açıklaması yapmak isteyen emekçilerin önündeki barikatın kaldırılmasıni istediler. Polis amirinin provokatif konuşmalarından dolayı BDP Muş milletvekili Demir Çelik’le polis arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Polis şefinin beş metre yürünmesi durumunda müdahale edeceklerini söylemesi üzerine görüşmeler kesildi ve barikata yüklenme kararı alındı.

4C/4+4+4=4 adım

Saat 14:30’da kitle barikata doğru dört adım atarak yürüyüşe geçti. Kararlı ve militan bir duruş sergileyen işçiler, emekçiler, gençler saat 15:00’te barikatla karşı karşıya geldi ve 15:15’te çatışma başladı. GMK bulvarında geri çekilerek çatışan kitle Tandoğan’a kadar çekildi. Kitlenin bir bölümü İzmir 1 caddesine girerek orda çatışmaya devam etti. GMK bulvarında bulunan kitle Toros sokağa, oradan da Sıhhıye köprüsü ve Yenişehir pazarından geçerek Sakarya caddesine geldi. Sakarya caddesinde tekrar toplanmaya başlayan kitleye burada da müdahale eden polisle göstericiler arasında gerginlikler yaşandı. Saat 16:45’te Tandoğan meydanında bir araya gelen kitle, bir basın açıklaması yaparak dağıldı.

Tandoğan meydanında yapılan basın açıklaması sırasında polis yeniden kitleye saldırdı. KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul’un çıkan arbedede üç dişi kırıldı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız darp edildi ve bir eylemcinin başına isabet eden gaz bombası sonucu ağır yaralı olduğu öğrenildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*