Etlik Şehir Hastanesi inşaatında yedi kadın işçi işten atıldı.

Ankara’da yapımı devam eden Etlik Şehir Hastaneleri inşaatında temizlik firması olarak faaliyet yürüten taşeron şirket MAKES GURUP’ta çalışan yedi kadın işçi işten çıkarıldı. Kadın işçiler dün sabah işe geldiklerinde turnike geçiş kartlarının iptal edilmesi sonucu güvenlik görevlileri tarafından şantiye alanına sokulmadılar. Muhasebe bölümüne giden işçi kadınlar burada işten çıkarıldıklarını öğrendiler.

MAKES GURUP bünyesinde temizlik işçisi olarak çalışan işçiler aylardır maaş alamadıklarını söylediler. Ana firma yetkilileri ile yaptıkları görüşmede kendilerine ” ana firma olarak biz şirketinize ödeme yapıyoruz. Maaşlarınızın yatırılmadığını bilmiyorduk. Gereken uyarıyı yaptık, maaşlarınızın ödenmesinde sorun yaşanırsa sözleşmeyi fesh edeceğiz” denildiğini belirttiler. İşçiler ana firma yetkilileri ile yapılan görüşmenin ardından bir aylık tutarında ücretin yatırıldığını, yatırılan ücretlerde de kesintilerin olduğu dile getirdiler. İşçiler bu belirsizliğin kendilerini tedirgin ettini, işten çıkarmaların devam edeceği endişesinde olduklarını, MAKES GURUP ile ana firma arasında danışıklı döğüş olduğunu tahmin ettiklerini belirtiler.

Yapımı İtalyan şirket ASTALDİ ve TÜRKERLER HOLDİNG tarafından üstlenilen Etlik Şehir Hastaneleri inşaatında yaklaşık 7 bin işçi çalışıyor.

İnşaat sektöründe keskinleşen sınıf çelişkileri şehir hastanelerinde de kendini göstermeye başladı. 3. havalimanında yaşanan sorunların şehir hastanelerinde de yaşanması önüzümüzdeki günlerde bu şantiyelerde işçi eylemlerinin artacağının işaretini veriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*