Anasayfa » GENÇLİK » Ethem’in katiline ödül gibi ceza: Adalet sokaklardadır!

Ethem’in katiline ödül gibi ceza: Adalet sokaklardadır!

Haziran Direnişi’nde Ethem Sarısülük yoldaşımızı katleden katil polis Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı dava bugün saat 10.00’da Ankara Adliyesi’nde görülmeye başlandı.  Ve karar duruşması olması ile oldukça önemli olan davada Katil Şahbaz da duruşma salonuna getirildi. Mahkemenin görüleceği Ankara Adliyesi’ne Sarısülük ailesi ile çok sayıda devrimci, demokrat kişi ve çevreler geldi.

Saat 13.30 sularında açıklanan kararda Katil Polis Ahmet Şahbaz’a savcının ısrarla istediği tahrik indirimini baz alan mahkeme heyeti, Sarısülük ailesinin avukatlarının istediği ağırlaştırılmış müebbeti ret ederek önce taksirle adam öldürmekten müebbet daha sonra ise tahrik indirimiyle tutukluluk süresini 7 yıl 9 aya indirmiştir.

Kararın açıklanması ile Adliye önünde bekleyen kitleler kararı alkış ve ıslıklarla protesto ederken, başta Sarısülük ailesi olmak üzere adliye içerisinde duruşmayı takip edenlerde büyük öfke hakim.

Şu an Ankara Adliyesi önünce Sarısülük ailesinin avukatlarının yaptığı açıklama;

“Bugün bir kez daha Ethem ve ailesi yargı eliyle öldürülmüştür. Temyize gideceğiz ancak en başından beri söylüyoruz, Türkiye yargısından adalet beklemiyoruz. Adalet sokaklardadır.”

Açıklamanın devamında Katil Şahbaz’ın 7 yıl 9 ay tutukluluğunun da sadece 4 yılını cezaevinde geçireceğini söylemiştir.

Kitle dağılırken polislerin kimlik sormak istemesi öfkeli olan kitlenin tepkisini çekti. Tepki üzerine polisler geri çekilmek zorunda kaldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*