Anasayfa » GÜNDEM » Ethem Sarısülük 7. Yılında Katledildiği Yerde Anıldı

Ethem Sarısülük 7. Yılında Katledildiği Yerde Anıldı

01 Haziran 2013, 7 yıl önce bugün;

“YÜRÜYORUZ,

Parkların, bahçelerin, evlerin, sokakların yok edilmesine, kentin plazalar, villalar, AVM’lerle doldurulmasına, soluk alacak tek bir alan bırakılmamasına karşı!

YÜRÜYORUZ,

Ağaçlar, çocuklar ve büyük insanlık ailesinin özgürlüğü için!

YÜRÜYORUZ,

Ücretli köleliğe, emeğimizi sömüren, kenti yağmalayan tekellerin, bankaların, arsa ve bina spekülatörlerinin egemenliğine karşı!

YÜRÜYORUZ,

Kentimiz, doğamız ve özgür yaşamımız için yürüyoruz. Umudumuz, geleceğimiz için!

YÜRÜYORUZ,

Hepimiz birimiz için, birimiz hepimiz için, kurtuluş yok tek başına diyerek

YÜRÜYORUZ,

Yaşamımızla ilgili her konu ve sorunda kendi kararlarımızı kendimiz alabilmek için

YÜRÜYORUZ,

Sermayenin değil işçilerin demokrasisi için YÜRÜYORUZ”

Önce onlar, sonra yüzler ve sonra binler… İşçilere, emekçilere yıllardır yasak olan Kızılay Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Bir ileri üç geri, her yer gaz ve duman bulutu… Biber gazını sadece haberlerde görenler bu kez en ağırından biber gazıyla karşı karşıya kaldılar ilk defa. Buna rağmen bana mısın demeyen binlerce genç, işçi, kadın… İnatla, ısrarla, kavgayla yürüyor. Saatlerce sürmüştü. Güneş batmaya yakın… Ya da dumandan öyle sanıldı. Ve işte dumanlar içinde binler Kızılay Meydanı’nda. Bizim olanı aldık nidaları, demirlerden çıkan ahenkli tempolar…Böyle güzel bir gümbürtü duymamıştır Ankara… Bu sevinç işçinindi, işssizindi, kadınlarındı… Öyle güzel, öyle coşkulu…

O sıra geldi haber, telefonun diğer ucunda telaşlı ve öfkeli bir ses “polis bir genci vurdu, yaralı”

kısa bir süre sonra ambulanstan gelen acı siren sesi….

Ethemmiş o genç… Ethem’i vurdular, gaz fişeği filan değil, baya baya kurşunla, hepimizin gözü önünde hem de! Bu katliam hepimizin gözü önünde yapıldı, hepimiz şahidiz!

Hepimizden biriydi, bir işçiydi! Ostim’de çalışıyordu. Metro, otobüs, dolmuş… O gün çalışmadı bir çoğu. Belki onlarda ordaydı. Ama ne yapıp ne edip gelmişti Ethem. İtirazları, isyanı, hayalleri vardı. Mücadeleyi öğrenmişti hayatın içinde. Dişiyle tırnağıyla tutunmuştu hayata tıpkı oradaki herkes gibi, hepimiz gibi….

İtirazları, isyanı, hayalleri vardı… Hepimiz gibi…

Tam 7 yıl önce, bugün, Kızılay’da, Güvenpark önünde…. Polisin biri tarafından ya da herhangi bir polis tarafından katledildi Ethem. Biri yapmazsa diğeri yapacaktı zaten. Yoktu farkları, üniformaları bir, her yerde tüm dünyada. Adı üstünde “yuniform” yani “tek tip”! İyisi kötüsü yok! İyisi olmadığından, olmayacağından da kapattılar, örttüler üstünü katliamın zaten. Tıpkı Ethem’in arkasından katlettikleri canlarımız gibi, Ali İsmail gibi, Abdocan gibi, Berkin gibi, Medeni gibi…..

Kayıplarımızla yazdık Gezi’yi tarihe, büyük korku yaşattık!

Acımız hala çok büyük, hala çok taze!

Yaşasın Gezi Direnişimiz, yaşasın Gezi Şehitler.

Gezi’de döğüşene, düşene bin selam!

Şimdi Haberler;

“Katledilişinin 7. yılında vurulduğu yerde yapılan Ethem Sarısülük anmasına polis saldırısı oldu, 20’ye yakın kişi yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Kızılay tarafına sürülen kitle daha sonra tekrar bir araya geldi. Saygı duruşunun ardından Ethem ve tüm Gezi şehitleri anıldı.”

Devrimci Proletarya Okuru/Ankara

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*