Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ethem Sarısülük katledildiği yerde anıldı

Ethem Sarısülük katledildiği yerde anıldı

Gezi direnişinin ikinci yıl dönümünde 1 Haziran’ da Güvenpark’ ta Polis tarafından katledilen Ethem Sarısülük’ ün vurulduğu yerde bir anma gerçekleştirildi. Alınteri, ESP, Partizan, Kaldıraç, DHF ve HDP’ nin çağrısıyla yapılan anmaya bir çok sol sosyalist kurumda katıldı. Ethem Sarısülük, ve tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başlayan anmada ilk sözü Ethem Sarısülük’ ün Avukatı Kazım Bayraktar aldı.

Bayraktar yaptığı açıklamada;

“Katil polis Ahmet Şahbaz’ ın saklamaya çalıştılar, tutuklamamak için çok direndiler ancak verilen mücadele sonucunda katili tutuklamak zorunda kaldılar. Bizim bu yargılama sisteminden bir beklentimiz yok, bizler katillerden hesabı sokakta soracağız. Adaleti sokaklarda getireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Fotoğraf1073

Daha sonra HDP Ankara 1. Bölge milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder söz aldı;

“Bu ülke bu topraklar faşizmin katil yüzünü çok gördü. İnkarcı, ötekileştirici, yok edici yüzünü çok gördü ama geziyle birlikte arsızlık yüzünü gördü. Gezi bu topraklarda tek tip yaşam tarzına, ‘sizler için neyin uygun olduğuna ben karar veririm’ dayatmasına, emekten yana özgürlükten yana, başka bir dünya mümkündür doğrusunu dile getiren bütün aydınlık insanlara karşı amansız bir yok edicilik geliştirdi. Fakat ok yaydan çıktı. Evlatlarımızı, kardeşlerimizi, yoldaşlarımızı sakat bıraktılar, katlettiler. Ama tarih zulmün tükenişi gezi direnişiyle başlar. Yarım kalmıştır gezi diyen değerlendirmeler var buna katılmak mümkün değil. Gezi yarım kalmadı gezi bu ülkeye çağ atlattı. Finalini hep birlikte özgür bir ülkede emeğin sömürülmediği, gençliğin geleceksizleşmediği bir ülkede göreceğiz, yaşayacağız. Bunu da gezide kaybettiğimiz canlarımıza yoldaşlarımıza borçlu olduğumuzu bir gün bile unutmayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Fotoğraf1075

Ethem Sarısülük’ ün onursal üyesi olduğu İnşaat İş Sendikası adına yapılan konuşmanın ardından “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür, Katil Devlet Hesap Verecek, Ethem Yoldaş Ölümsüzdür, Gezide Düşene Dövüşene Bin Selam” sloganlarıyla anma bitirildi.

Daha sonra KESK, DİSK, TMMOB ve TTB adına bir anma gerçekleştirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*