Home » GÜNDEM » Ethem Sarısülük Katledildiği Yerde Anıldı

Ethem Sarısülük Katledildiği Yerde Anıldı

2013 yılında Gezi Direnişi sırasında çevik kuvvet polisi Ahmet Şahbaz tarafından Kızılay Güvenpark’ta katledilen Ethem Sarısülük 5. yılında dostları, yoldaşları tarafından anıldı.

Anma Ethem Sarısülük ve Gezi Direnişi’nde yitirilenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ortak basın metni okunmasının ardından, davayı takip eden Avukat Kazım Bayraktar dava sürecinde yaşanan hukuksuzluğun bir kez daha altını çizerek “Biz bitti demeden bu dava bitmeyecek!” dedi.

Anmada ayrıca bir yılı aşkın süredir OHAL ve KHK zülmüne karşı direniş gösteren ihraç kamu emekçisi, HDP 3. Bölge milletvekili adayı Veli Saçılık da yaptığı konuşmada: “Dostlar, yoldaşlar konuşmama Ethemin en sevdiği sözcüklerle başlamak isterim; Heval, kurban olduğum hala bizimle misin? Evet sen bizimlesin çünkü sana sıkılan kurşun bize sıkıldı. Biz bunu biliyoruz ve onun için beşinci yılında senin yanındayız, senin düştüğün yerdeyiz, seninle birlikteyiz. Sen bizimle birlikte olduğun sürece, biz seni unutmadığımız sürece sen yaşayacaksın, umut yaşayacak. Çünkü sen beyaz atla vurulansın, çünkü sen 33 kurşunsun, çünkü sen Metin Lokumcusun, çünkü sen Gezi’de katledilen çocuklarımızsın, çünkü sen Suruç’ta katledilen gençlerimizsin çünkü sen 10 Ekimsin, cezaevlerinde katledilenlerimizsin. Biz seniz diyoruz sen de bizsin…. Seni katledenlere yarına kalır asla yanınıza kalmaz diyoruz ”

Anmada ayrıca CHP milletvekili Umut Erarslan, HDP 1. bölge milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu ve bağımsız milletvekili adayı Mahmut Konuk da birer konuşma yaptılar.

Ethem’in vurulduğu yere karanfiller bırakılarak anma bitirildi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*