Anasayfa » GÜNDEM » Ethem Sarısülük Ankara’da Anıldı

Ethem Sarısülük Ankara’da Anıldı

Tam 3 yıl önce bu gün katil polis Ahmet Şahbaz tarafından katledilen Ethem SARISÜLÜK katledildiği yerde anıldı. Emek ve demokrasi güçleri tarafından saat 17.30′ a yapılan çağrıya Ethem’ in ailesi, dostları ve yoldaşları katıldı. İlk konuşmayı Ethem’in annesi Sayfi Ana yaptı. Konuşmasında ” Hepiniz benim çocuğumsunuz, yoldaşımsınız. Dün İstanbul’ daydım, aynı şeyleri söyledim. Ben 3 yıldır oğluma sarılamıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

IMG_2306

Emek ve demokrasi güçleri tarafından yapılan açıklamada;

”… Sadece uzun yıllara yayılan toplumsal edilgenliğin kulak çınlatıcı bir çığlıkla parçalanması bile rejimin tüm dengelerini altüst etti. Ortak bir program etrafında buluşup kökleşemdiğ, sağlam bir örgütsel karakter kazanamadığı için süreklileşmiş bir toplumsal harekete dönüşemedi belki ama o artık hiçbir şeyin eskisi gibi yürüyemeyeceğinin tarihe düşülmüş görkemli bir şerhi olarak hakettiği yeri aldı.
Haziran’ da sokakları terketmeyen kadınlar o alanda devşirdikleri özgüven ve cesareti kadın cinayetlerine karşı giderek kitleselleşen bir mücadelenin harcı kıldılar.
IMG_2295

Yaratıcılıklarıyla belleklere kazınan gençler yılların neoliberal bireyci kültüründen Haziran’ ın kolektivizm ırmağında yıkanıp arınmaya çalıştılar. Ethemlerde simgeleşen gözüpeklik ve adanmışlıkla tanıştılar.
Talepleriyle ve örgütlü bir şekilde Haziran’ ın parçası olamayan fakat fiilen onun gövdesini oluşturan işçi sınıfı, şimdi karşı karşıya olduğu büyük saldırılara karşı bir yol açmaya çalışıyor. Geçen yılki Metal Fırtına’sı günlerinden de hatırlayacağınız gibi yaptığı her hamle kırılsa da bu arayış yeni patlamaları mayalanıyor alttan alta…”

IMG_2302

Basın açıklamasından sonra Ethem’ in avukatı Kazım Bayraktar mahkeme sürecine değinerek davanın ” güvenlik” gerekçesiyle il değiştirmesini, kendi koydukları hukuk kurallarını nasıl çiğnediklerini, sürecin baştan sona bir hukuksuzluk örneği olarak tarihte yerini alacağını anlattı.

Sonrasında Ethem’ in sevdiği şarkılar söylenerek anma sonlandırıldı.

IMG_2305

IMG_2303

IMG_2306

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*