Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Esra Yakar’a Özgürlük

Esra Yakar’a Özgürlük

Kobané direnişi ile dayanışma amacıyla gönüllü olarak Kobané’ye giden Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Esra Yakar hakkında açılan dava bugün görülecek. Kobané’de gönüllü olarak sağlık hizmeti veren doktor Esra Yakar IŞİD çetelerinin saldırısı sonrası yaralanmış Türkiye’ye getirildiğindeyse tutuklanmıştı.

Kobanê direnişi sırasında kentteki sivilleri ve YPG/YPJ’lileri tedavi etmek için gönüllü olarak Kobanê’ye gittiği gerekçesiyle tutuklanan Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Esra Yakar, hakkında açılan dava kapsamında bugün hakim karşısına çıkacak.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşması için Yakar, tutuklu bulunduğu Ankara-Sincan Kapalı Cezaevi’nden Diyarbakır’a getirildi.

Sabah saatlerinde görülmesi beklenen duruşma, Yakar’ın sağlık kontrolünden geçilmek üzere önce hastaneye götürülmesi üzerine mahkeme heyetinin kararı ile öğleden sonraya ertelendi.

Bu arada DTK Özgür Genç Sağlıkçılar Meclisi üyeleri, SES, İHD ve TTB üyeleride Yakar ile dayanışmak için adliye önüne geldiler. “Esra Yakar’a özgürlük” yazılı pankart açıldı ve sık sık “Bijî berxwedana Kobane” ve “Diren Esra, Dicle seninle” sloganları atıldı.

Gurup adına açıklama yapan okul arkadaşı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Elif Turan, Türkiye’de DAİŞ çetelerine karşı her türlü mücadelenin suç olarak nitelendirildiğini belirterek, Kobane’de gönüllü sağlık hizmeti verdiği sırada yaralanması sonrası geldiği Türkiye’de tutuklanan arkadaşları Esra Yakar’ın tutuklanmasının bunun bir yansıması olduğunu söyledi.

Kitle sloganlar ile dayanışma eylemini sürdürdü.

 

Kaynak: DİHA

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*