Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » ESM’ den Basın Açıklaması

ESM’ den Basın Açıklaması

Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Genel Merkezi  saat 18:00 de Güvenparkta toplanarak SOMA’ da yaşanan katliama ilişkin bir basın açıklaması ve  sonrasında yarım saatlik  bir oturma eylemi gerçekleştirdi. ‘’Somanın hesabı mahşere kalmayacak, Somada Hesabı Emekçiler Soracak, Katiller Halka Hesap Verecek, Kaza Değil Katliam, Kader Değil Cinayet’’ sloganlarının atıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kaza, Kader Değil Katliam! Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz!

Yüreğimiz yanıyor! Öfkeliyiz… bu katliam ilk değil, son da olmayacak…

Sorumlular belli; daha fazla üretim, daha fazla sömürü, daha fazla kar için, insanları köleleştiren kapitalist modernite ve onun yılmaz savunucuları. Özelleştirmeci siyasal iktidar, sermayedarlar, taşeron şirketler ile bu kölelik düzenini meşrulaştıran, kapitalist zihniyet ve onun koruyucuları…

IMG_3795

Özelleştirme ve taşeronlaştırma politikaları sonrası, Türkiye ölümlü maden kazalarında Avrupa’da birinci sıraya yükselmiştir. Dünyada ise, bu alanda ilk üç sırada yer alan Türkiye, ağırlıklı olarak yaşanan iş cinayetlerinde, sicilinin giderek bozulması nedeniyle ilk sıraya yerleşecektir.

Tüm bu gerçeklere rağmen, AKP Soma’daki iş cinayetlerinin araştırılması için 6 ay önce verilen bir önergeyi, ısrarla gündeme almamış, alınca da reddetmiştir. Bu önergeyi 2 hafta önce reddedenler, Soma’da ölen işçiler için TBMM’de saygı duruşunda bulunmuşlardır.

Maden ocağında çalışan işçi sayısının bile belli olmadığı, kaçak işçi çalıştırıldığı iddialarının olduğu madenle ilgili olarak, “mevzuata aykırı durum” olmadığını açıklayan Çalışma Bakanlığı, basitçe bir “gaf” yapmamış, fiilen o görevin gereğini yapmayacağını ilan etmiştir.

Daha önceki cinayetlerin ardından “Bu mesleğin fıtratında ölüm vardır” diyerek yeni katliamları meşrulaştıran hükümet üyelerine, Soma’da Başbakan da katılmıştır. 19’uncu yüzyıldan ve 20’inci yüzyıl başından örnekler vererek, zihniyetinin 150 yıl öncesinde kaldığını gösteren Başbakan’a, 21. yüzyılda olduğumuzu hatırlatmayı bir borç biliriz. “Hedef 2023” diye yola çıkanların, 1862 yılındaki bir kazayı örnek göstererek “Bu işin fıtratında var” demesi, ülkemizin içinde bulunduğu tabloyu gayet net özetlemektedir. Bu ülkenin 75 milyon insanı, teknoloji bu kadar gelişirken, insana değil, ölüme yatırım yapan bir anlayışı hak etmemektedir.

IMG_3798

Soma’da yitirdiğimiz işçilerden bize kalan sadece acı değil, böylesi katliamların yaşanmaması için, direnmeyi bilme sorumluluğudur. “Kader”, “fıtrat” diyerek sorumluluklarını unutturmaya çalışanlara diyoruz ki, güvenceli iş, insanca yaşam hakkımız için, mücadeleyi büyüteceğiz.

IMG_3799

 

Siyasi iktidarı aşağıdaki talepleri karşılamaya çağırıyoruz. Bu talepler karşılanmadığı müddetçe, yeni katliamların da sorumluluğunu üstlenecektir:

1. İş cinayetlerinin artışına neden olan, taşeron çalıştırmaya derhal son verilmelidir.

2. Özelleştirildikten sonra seri cinayetlerle gündeme gelen, tüm madenler yeniden kamulaştırmalıdır.

3. İşçi sağlığı ve iş güvenliğini piyasaya devreden, iş güvenliği yasası kaldırılmalı, tüm denetim yetkisi emek ve meslek örgütlerine verilmelidir.

4. Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olmak üzere, sorumlular istifa etmeli ve yargı önüne çıkartılmalıdır.

Sonsöz olarak;

Toprağın altında cevheri çıkartan, maden emekçilerine selam olsun!

Açıklamanın ardından oturma eylemine geçildi. Oturma eylemi sırasında AKP nin ve medyanın katliamla ilgili birbiri ardına sırladığı yalanlar okunarak  SOMA’ da yaşanan gerçeklerek okunarak teşhir edildi. ESM olarak  Somada Yaşanan katliamla ilgili eylem ve etkinliklerin devam edeceğini  tüm işçi ve emekçileri eylemelere destek vermeye çağırarak basın açıklaması bitirildi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*