Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Eskişehir’de Candy Hoover’ın 3 fabrikasında 1000 işçi, 16 işçinin atılmasına karşı fiili greve çıktı!

Eskişehir’de Candy Hoover’ın 3 fabrikasında 1000 işçi, 16 işçinin atılmasına karşı fiili greve çıktı!

Eskişehir’de Candy Group’a bağlı Doruk fabrikasında 16 sözleşmeli işçinin atılmasına karşı, Candy Group’un 3 fabrikasında 1000 işçi üretimi durdurarak fiili greve çıktı.

Candy Group

İtalya merkezli küresel beyaz eşya tekeli Candy Hoover Group, İtalya, Fransa, İspanya, Rusya, Çin ve Türkiye’de çok sayıda fabrikaya sahip. 2007’de Eskişehir’deki Doruk Ev Gereçleri firmasını satın alarak İngiltere ve Avrupa’daki bazı yatırımlarını, Avrupa’nın otomotiv ve beyaz eşyada ucuz işgücü üssü haline gelen Türkiye’ye kaydırmaya başladı. Eskişehir’de büyük ölçekli yeni yatırımlarıyla, önce fırın ve ocak, sonra kurutma makinesi yatırımlarını Türkiye’ye taşıdı. Hoover’ın Avrupa’ya pazarladığı tüm ankraste ürünleri, artık Eskişehir’de üretiliyor. Candy Hoover, yeni markası Wizard serisini de Türkiye’de üretmeye başladı. Wizard, üretimi Türkiye’de yapılan ilk Wi-Fi bağlantılı uzaktan kumandalı çamaşır ve buzdolabı markası olarak reklam edildi. Grup, en son Mayıs 2018’de Çin’den sonra ikinci büyük “akıllı” bulaşık makinesi fabrikasını yine Eskişehir’de açtı. Candy Hoover, bu ürünler için Türkiye’de TÜBİTAK’ın desteğiyle bir AR-GE tesisi kurmuş, AR-GE ve tasarım projelerinin bir kısmını da Türkiye’de satın aldığı ve kurduğu tesislere kaydırdı.

Candy Hoover Group Eskişehir’deki fabrika ve tedarikçilerinde, 3 milyon 900 bin fırın, 2 milyon 600 bin ocak ve 2 milyon 900 bin kurutma makinesi ürettiyor. 2016 yılında 144 milyon dolar ihracat ile Türkiye sıralamasında 92. sırada; 2017 yılında ise 188 milyon dolarlık ihracatla ilk 50 içerisinde yer almıştı.

Avrupa’daki beyaz eşya üretimi, Çin, Polonya ve Türkiye’ye kaydırılırken, fiyatlar da hem yoğun rekabet, hem de beyaz eşyanın aşırı sıradanlaşması nedeniyle düşüyor. Candy Grup, bir yandan elektronik/dijital geliştirmeyle, diğer yandan üretimi düşük ücretli bölgelere kaydırarak, ve tabii ki çok ağır koşullarda çalıştırdığı işçilerin ücretlerinin yanısıra servis ve yemeklerini bile minimize ederek, artı-değer sömürüsünü artırmaya çalışıyor.

Ancak Doruk/Candy Hoover işçilerinin oldukça güçlü ve soluklu bir mücadele geleneği var.

Grup, Türkiye’deki fabrikalarında bine yakın işçinin yanısıra, sayısız tedarik üreticisi ile de, binlerce işçinin emeğine hükmediyor.

Eskişehir Candy Grup fabrikasında grev tarihçesi

Candy Hoover’a bağlı Doruk fabrikası işçileri 2011’de greve çıktılar.

2013’te yemek ve servislerin iyileştirilmesi için eylem ve grev yaptılar.

2015’te Birleşik Metal İş’in olduğu diğer metal fabrikalarıyla birlikte çıktıkları grev yasaklandı.

Candy Hoover fabrikalarında çalışan bine yakın işçi, en son geçen hafta sözleşmelilerin kadroya alınması, yıllardır sayısız eylem yaptıkları yemek ve servis koşullarının düzeltilmesi ve artan baskılara karşı, yarım saatlik kısmi iş bırakma ve mesaiye kalmama eylemi yaptılar. Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, talepler kabul edilmezse eylemleri yükselterek sürdüreceklerini vurguladılar.

Candy Hoover’ın işçi eylemlerini işçi atarak bastırmaya çalışması üzerine eylemler yeni bir düzeye yükseldi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*