Anasayfa » GENÇLİK » Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz Anması

Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz Anması

Eskişehir halkı Ali İsmail Korkmaz’ın uğradığı faşist saldırının yıldönümünde, saldırının gerçekleştiği yere yürüyerek anma düzenledi. Ali İsmail’i katledenler cezalandırılıncaya kadar mücadeleye devam edileceğinin söylendiği eyleme, Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi ve babası da katıldı

Eskişehir halkı, Ali İsmail Korkmaz’ın uğradığı faşist saldırının yıldönümünde Ali İsmail için bir anma düzenledi. Espark önünde bir araya gelen Eskişehirli direnişçiler, AKP binasının yer aldığı ve Ali İsmail Korkmaz’la beraber birçok direnişçinin polis tarafından saldırıya uğradığı Yunusemre Caddesi’ne yürüdü. Sağanak yağmur altında düzenlenen eyleme yüzlerce kişi katılırken Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz ve babası Şahap Korkmaz da eylemde yer aldı. Ali İsmail Korkmaz’ın heykeli ise sabah saatlerinden itibaren çiçeklerle donatıldı.

ali_ismail_korkmaz_anmasi_02_06_2014 (1)

ali_ismail_korkmaz_anmasi_02_06_2014 (5)

Yunusemre Caddesi’nde, Ali İsmail’in polis ve fırıncılar tarafından darp edildiği eski Harman Fırın’da yapılan anmada Ali İsmail in babası Şahap Korkmaz ve abisi Gürkan Korkmaz birer konuşma yaptı. Oğlunun resmini öptükten sonra konuşan Şahap Korkmaz, Ali İsmail’in bundan bir sene önce burada, bu yerde 8-10 kişi tarafından haince, vahşice darp edildiğini söyledi. Baba Korkmaz, “Ali İsmail, insanları severdi, yardımlaşmayı severdi. Onu darp ettiklerinde hiçbir insan evladı çıkmadı mı, hiçbir insan kanı taşıyan kimse çıkmadı mı ona yardım etmeye? Ben ona hayret ediyorum. Nasıl insanlar tahammül ettiler o küçük vücuduna” dedi.
Ali İsmail Korkmaz’ın insanlar ve annesi için öldüğünü belirten Korkmaz, “Gerçekten insanlar için ve annesi için ölürdü, feda ederdi kendisini. Ve annesine küfredildiği için onlara karşılık verdi. Ondan sonra ölümcül darbeler aldı. Annesi için feda oldu, sizler için feda oldu” diye konuştu.

Gürkan Korkmaz konuşmasında ayrıca şunları dedi:

 Tam bu noktada başına çullanmış kişiler onu darp ederken Ali İsmail korkmadı, titremedi. Ali İsmail’i bu sokakta katletmiş olabilirler ama binlerce, milyonlarca Ali İsmail türettiler. Binlerce, milyonlarca kardeş verdiler bize. Biliyorum ki burada 19 yaşında hayatını söndürdüklerini sandığı çocuğu aslında ölümsüzleştirdiler. Arkamıza, yanımıza, ailemize binlerce birey kazandırdılar. Biz Ali’nin bayrağını en iyi şekilde taşıyarak bu ülkenin haklarını, özgürlüğe, barışa, kardeşliğe ulaştırana kadar Ali’nin kemikleri sızlayacak. Bizim bundan sonraki amacımız Ali’nin bayrağını taşımak ve bu ülkeyi daha aydınlık günlere getirmektir. Ali İsmail sadece sokaklarda bağırıp özgürlüğü haykırmıyordu, daha aydınlık, daha özgür bir dünya için savaşıyordu. Bundan sonra bizim amacımız, bizim misyonumuz bu savaşı devam ettirmek.

“Bundan tam bir sene önce bu sokağa bir kardeşim girdi, şimdi yüzlerce, binlerce kardeşim bu sokakta” diyen ağabey Gürkan Korkmaz ise daha özgür bir dünya için savaşan Ali İsmail’in savaşını devam ettireceklerini belirtti.

Korkacaksın, titreyeceksin, yıkılacaksın…

Yürüyüş ve konuşmalar sırasında “Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir unutmaz”, “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür”, “Ali’nin katili AKP’nin polisi” sloganları atılırken, anma sonunda eylemdekiler Ali İsmail’in sosyal medyada paylaştığı sözleri “Korkacaksın, titreyeceksin, yıkılacaksın adi hükümet sloganını yükseltti.ali_ismail_korkmaz_anmasi_02_06_2014 (2)

Kaynak: Sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*