Anasayfa » BASINDAN » Eskişehir ve Gebze Arçelik işçileri de patladı!

Eskişehir ve Gebze Arçelik işçileri de patladı!

Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında işçilerin ücretlerin iyileştirilmesi talebiyle başlayan ve dalga dalga yayılan direniş ateşi, bu kez Eskişehir’deki Arçelik buzdolabı fabrikasında yandı.

Türk Metal Sendikası’ndan istifa eden 105 işçinin işten atılmasının ardından fabrikada üretim durduruldu.

Metal sektöründe patronları sarsan ve işçilerin hedefindeki Türk Metal’in saltanatına son veren metal işçilerinin direnişi 13’üncü gününe girdi. Daha önce Tofaş, Mako ve Ototrim’de anlaşmayla sona eren, Coşkunöz’de ise kazanımın elde edilemediği iş bırakma eylemleri, Renault, Ford Otosan Gölcük ve Eskişehir fabrikalarında sürüyor.

Direnişe bugün de Eskişehir’deki Arçelik fabrikası işçileri katıldı. Sabah 08.00-16.00 vardiyasındaki işçiler fabrikadan çıkmazken, 16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçiler de fabrikaya giriş yapmadı.

‘Metal İşçisi Direnişte’ sayfasına yazan bir Arçelik işçisi, direnişin sebebini “Hak arayan arkadaşlarımızdan bazıları bugün itibarıyla TM (Türk Metal) şerefsizleri yüzünden tek taraflı işlerine son verilmiştir. 4000 kişi hiçbir şey yapamıyorsak yazıklar olsun bize. İnönü Otosan (Ford Otosan Eskişehir) bile Türk Metali sildi attı bugün” ifadeleriyle açıkladı.

Arçelik işçisi direniş kararı öncesinde “Artık herkes bir şekilde karar vermeli, mücadelemiz başlamalı yoksa bu şerefsiz kanı bozuk Türk Metal daha çok arkadaşımızın canını yakacak. Ya Türk Metal egemenliğini sürecek ya da bizler özgürlüğümüze kavuşacağız. Uyuma Eskişehir Arçelik. Herkes elini taşın altına koyacak, birlik olacağız. Başka yolu yok” yazmıştı.

diken.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*