Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Eşikteki direniş

Eşikteki direniş

Numarin Denizcilik’te, iş kazalarının iş cinayetlerine dönüşmek üzere olduğu bir eşikte, direniş başladı. Sınıfımızın onuru, Haşim Tan ve Taner Özdemir, direnişteler.

Nu Marine Denizcilik’te, sadece son bir ay içinde, Özkan Uzun, Yasin Şen, Erkan adlı işçiler, iş kazası geçirdiler. İkisinin parmakları kesildi.

Acıbadem’e geçmiş olsun!
Abraaj Capital, Nu Marine Denizcilik’in yüzde 80 hissesine sahip. Dünyadaki en büyük 50 sermaye grubu içinde yer alan; Kuzey Afrika-Orta Doğu-Doğu Asya bütünlüğünde, kendi milyarlarca dolarlık sermayesi dışında, korkunç büyüklüklerdeki sermayeleri işleten Abraaj Capital mali sermaye grubu, Türkiye’de de, Acıbadem Sağlık Grubu’nu aldı.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi, Acıbadem Kozyatağı Hastanesi, Acıbadem Maslak Hastanesi, Acıbadem Bakırköy Hastanesi, Acıbadem Bursa Hastanesi, Acıbadem Kocaeli Hastanesi, Acıbadem Adana Hastanesi, Acıbadem Kayseri Hastanesi, Acıbadem Eskişehir (bitmek üzere, açılacak), Acıbadem Bodrum Hastanesi (bitti, açılacak), Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi, Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi, Acıbadem Etiler Tıp Merkezi, International Hospital, International Tıp Merkezi, Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi, Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi, Acıbadem Uludağ Polikliniği, Acıbadem Labmed Klinik Laboratuvarları, Acıbadem merkez Patoloji Laboratuvarı, Acıbadem Sigorta, Acıbadem Mobil Sağlık, Acıbadem Hastane ve Otelcilik Hizmetleri, ….

Acıbadem Sağlık Grubu, nedir?
Acıbadem: Madenlerde, tersanelerde patlayarak, yanarak, boğularak, ezilerek ölmektir!

Acıbadem: İşçilere, artık, “ölmedik, çok şükür!” dedirten, bu yüzden de ne kendileri, ne de sermaye ve devleti tarafından kale alınmadığı için, kayıtlara geçirilmeyen, sonsuzca çoğalan iş kazalarıdır.

Acıbadem: İşgücünü bir meta olarak satmak zorunda kalanların, işçilerin, ölümüne, öldürülesiye sömürülmesi, yıpratılması, meslek hastalıkları ve ortaçağ hastalıklarından kırılmasıdır.

Acıbadem: İşçinin, kavruk çocuklu işçi ailesinin, bir bütün olarak işçi sınıfının korkunç boyutlarda sağlıksızlaştırılmasıdır.

Acıbadem: Sağlıksızlaştırılan işçi sınıfının, insan olmaktan dahi vazgeçirilmek istenen işçi sınıfının, işgücünü sağlıklı olarak yeniden üretme olanaklarından dahi yoksunlaştırılmasıdır.

Acıbadem: İşgücünü sağlıklı olarak yeniden üretme olanaklarından dahi yoksunlaştırılan işçi sınıfının, “katkı payı”, fahiş ilaç fiyatları, hastaneye ayakbastı parası, muayene parası, rontgen parası, laboratuar testi parası, oda parası vb., ile soyulması; talan edilmesidir.

Acıbadem: Sağlık sistemi, çok yönlü olarak gelişip, toplumsallaşırken; sağlığın özelleşmesi, sermayeleşmesi, tekelleşmesi, kapitalist bir meta haline gelmesidir.

Acıbadem: Abraaj Capital’in daha fazla artı değer sömürmek için katlettiği, katledeceği, iş kazalarıyla yoğurduğu tersane vb. işçilerinin, işçi sınıfının toplumsal sağlığıdır. Abraaj Capital’in sermayesi; tersane, maden işçilerine, işçi sınıfına sattığı sağlıktır.

Acıbadem: Sağlık alanındaki sınıf mücadelesidir. Abraaj Capital’in savaşımıdır. İşçi sınıfını işgücüne indirgediği, sömürdüğü, katlettiği, yıkıma uğrattığı, ezdiği, sağlıksızlaştırdığı, sağlıktan yoksunlaştırdığı, yoksunlaştırdığına metalaştırarak tekel fiyatından sağlık sattığı, savaşımıdır. Bugün, kapısından girmeyi dahi hayal bile edemeseler de; Özkan Uzun, Yasin Şen, Erkan’ın, Un Marine işçilerinin, tersane işçilerinin, maden işçilerinin, işçi sınıfının savaşımıdır. Sağlığın fahiş fiyattan satılmasına karşı, sağlığın metalaştırılmasına karşı, sağlıktan yoksunlaştırılmaya karşı, sağlıksızlaştırılmaya karşı, iş kazaları ve cinayetlerine karşı, işgücünün sömürülmesine karşı, işgücüne indirgenmeye karşı, savaşımıdır.

Acıbadem: Özkan Uzun’un, Yasin Şen’in, Erkan’ın, tersane işçilerinin, maden işçilerinin, işçi sınıfının, sağlığın toplumsallaşmasını, işçi sınıfının gelişen sağlık ihtiyaçlarına bağlayarak; sağlığı da, kapitalist sömürü ve egemenlik ilişkisinden, artı değer ve değer yasasından özgürleştirme savaşımıdır.

Özkan’a, Yasin’e, Erkan’a, büyük geçmiş olsun.
Acıbadem’e de!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*