Anasayfa » BASINDAN » Eren Enerji’de işçi kıyımı protesto edildi: “İşimizi geri istiyoruz”

Eren Enerji’de işçi kıyımı protesto edildi: “İşimizi geri istiyoruz”

Zonguldak Eren Enerji’de çalışan ve Enerji Sen’e üye olan 13 işçi işten atıldı. Enerji Sen ve Limter-İş, ortak eylem yaparak atılan işçilerin geri alınmasını istedi

DİSK’e bağlı Enerji Sen ve Limter-İş sendikaları, Zonguldak’ta Eren Enerji’de yaşanan işçi kıyımı ve sendika düşmanlığını protesto etti.
Eren Holding önünde bir araya gelen enerji ve tersane işçileri, “Sendikalı olduk işten atıldık. İşimizi geri istiyoruz” yazılı pankart açtı. Eyleme DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı da katıldı.
Açıklama yapan Enerji Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, Eren Enerji’de kötü çalışma koşullarına karşı Enerji Sen’e üye olan 13 işçinin işten atıldığını hatırlattı.

Keskin, Eren Enerji’deki insanlık dışı çalışma koşullarını şöyle anlattı:

İşçiler yıllarca Eren şirketinde kölece çalışma koşullarına mahkum edildiler. Zaten düşük ücretle çalıştırılan işçilere şirket yetkilileri iki yıl boyunca zam yapmayacaklarını ilettiler. Bunlar yetmemiş gibi yaşamsal bir ihtiyaç olan su dahi işçilere verilmedi, işçiler deniz suyu içmeye mecbur bırakıldı.

Bu koşullar karşısında sendikalı olan işçilerin istifaya zorlandığını belirten Keskin, ancak baskılara rağmen mücadele ettiklerini ve patronu masaya oturtarak zam yapılmasını sağladıklarını hatırlattı. Keskin, “Tüm bunları sendikalı olarak kazandık, kimse bize bu hakları gümüş tepside sunmadı” dedi.
Sendikal tercihlerinden dolayı hiçbir işçinin işten atılamayacağını söyleyen Keskin, işten çıkarmaların yanı sıra üyelerine yönelik baskıların sürdüğünü aktardı. Keskin, şirket yetkililerinin işçileri telefonla arayarak “Sendikadan istifa edin aksi taktirde işinize son vereceğiz” diye tehdit ettiğini belirtti.
“Her türlü hukuksuzluğa direneceğiz”

Eren Enerji patronlarının yasa kanun tanımadan işçileri işten attığını ve bu kıyıma karşı anayasal haklarını kullandıklarını söyleyen Keskin, şunları aktardı:

Siz de şunu iyi bilin; nasıl vermeyeceğiz dediğiniz o zammı biz kazandıysak, nasıl Eren Enerji içerisinde insanca yaşam koşullarını kısmi de olsa sağladıysak, bu mücadelenin sonunda da işimizi geri kazanacağız.

Kaynak: ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*