Anasayfa » GÜNDEM » Erdoğan’la Bahçeli Uludere katliamı için tek ses, tek nefes!

Erdoğan’la Bahçeli Uludere katliamı için tek ses, tek nefes!

Erdoğan ve Bahçeli, yaptıkları meclis grup toplantısı konuşmalarında Uludere katliamını tek ses, tek nefes savundular.

Erdoğan Genelkurmay’a “hassasiyetleri” için teşekkürlerini sunarken, Bahçeli de “Yüzde bir bile ihtimal olsa sınırlarımızdan kanun dışı yollardan girenlerin bir tek Mehmetçiğe zarar vereceği hesap ediliyorsa devlet derhal gereğini yapmalıdır ve yapmıştır” diye Kürt halkına kin kustu. Erdoğan devlet diliyle yaptığı konuşmasında “Hükümetimiz döneminde silahlı kuvvetlerimizin attığı bu adımları, halka karşı atılan adımlar gibi göstermek, devlet halkını bombalıyor gibi göstermek, bunların hepsi devletle millet arasındaki bütünlüğü parçalamaya yöneliktir” dedi. Uludere’de günde 50 TL için katledilen Kürt köylülerinin “etnik mesele”ye taşındığını, bunun da “İblis’in yolunda” yürümek anlamına geldiğini söyleyen Erdoğan, yoksul Kürt köylülerinin sınıfsal ve ulusal kimliklerini silerek “Biz olaya böyle bakmıyoruz. 35 can yitirilmiştir. 35 vatandaşımız kaybedilmiştir diye bakıyoruz” dedi.

Erdoğan konuşmasında katliama karşı duyulan acı ve öfkeyle dolu gösterilerden bahisle, BDP’yi cenazeleri istismar etmekle suçladı ve BDP’ye karşı belden aşağı ifadeler kullandı. Erdoğan konuşmasında Uludere katliamının bu toprakların ortak belleğindeki yeriyle 1943 yılındaki “33 kurşun” olayını çağırmasına da öfke kustu.

Aldı Bahçeli!

Devlet Bahçeli ise grup toplantısında sözü Erdoğan’ın bıraktığı yerden devraldı. Katliamı “Yüzde bir bile ihtimal olsa sınırlarımızdan kanun dışı yollardan girenlerin bir tek Mehmetçiğe zarar vereceği hesap ediliyorsa devlet derhal gereğini yapmalıdır ve yapmıştır” diyerek savunan Bahçeli, her konuşmasında olduğu gibi orduyu Kandil’e bayrak dikmeye çağırdı. Devletin bilgisi dahilinde gerçekleştirilen sınır ticaretinin en alt basamağındaki Kürt yoksul köylülerine kin kusan Bahçeli, “Teröristlerin geçiş ve ilerleyiş güzergahında kaçakçılıkla meşgul olanlar ya PKK provokasyonlarına, istihbarat yanıltmalarına alet edileceklerdir ve bu şekilde canlı hedef haline getirilerek, isyan provalarına mazeret oluşturacaklardır ya da yasadışı kaçakçılıkla hayatlarını sarp kayalıklarda ve dar geçitlerde heba edeceklerdir” diye tehdit savurdu ve bölgede güvenlik kuşağı oluşturulması gerektiğini söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*