Anasayfa » GÜNDEM » Erdoğan “halkının işverenlere olan muhabbetini ve sevgisini -nasıl- artırır”?

Erdoğan “halkının işverenlere olan muhabbetini ve sevgisini -nasıl- artırır”?

Erdoğan Sarayında düzenlediği “İstihdam Şurası Ödül Töreni”nde patronlarla, sömürü, pardon “istihdam” ödülü, ardından da “halkın işverenlere olan muhabbeti ve sevgisini artırma” dersleri verdi!

Erdoğan konuşmasında, “1.5 milyonluk istihdam sağlanmış olması” ve “üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 büyüme” üfürükleri ile böbürlendi, istihdamın stajiyer, kursiyer köleleştirme, büyümenin bir yanda sermayenin büyümesi, diğer yanda işçilerin ölmesi ve sefalet birikimi olduğunu gösterenleri tehdit etti!

TOBB’a geniş sermaye destekleri sözü vererek, “artı 2 istihdam sağlarsanız büyüme oranı genişleyecek, kıskananları çıldırtacak” dedi.

“Bu neyi getiriyor biliyor musunuz? Halkımın işverenlere olan muhabbetini ve sevgisini de artıracaktır. Bu devlet millet kaynaşmasını daha da artıracaktır.”

Bilmiyorduk öğrendik! Öyle ya işçiler, kendilerini köle gibi çalıştıran, sömüren, ezen patronlarını pek bir severler! “Milli istihdam seferberliği” adı altında, bir yandan patronların devlet destekli karları büyürken, diğer yandan esnek-güvencesiz en düşük ücretlerle çalıştırmanın yaygınlaştırılması, işçilerin patronlara ve patron devletine olan muhabbetini ve sevgisini de pek bir artıracaktır. İşçiler sadaka verilmiş dilenciler gibi mutluluk gözyaşları içinde koşup patronların pabuçlarını yalacaktır, -mı sanıyorsunuz?

Yoo, işçilerin hoşnutsuzluk ve tepkilerin her gün arttığını pek ala görüyor, yalnızca seçimlere kadar bu sınıf öfkesini nasıl oyalayıp öteleyebilirizin bayat tiyatrosunu oynuyorsunuz.

Erdoğan’a göre “taşeron derdi kalmamış”:

“Hele hele taşeronluk konusunun ortadan kalktığı bir dönemde böyle bir adımı atıyor olmamız bambaşka bir coşku getirecektir. Çünkü taşeronluk ne idi, komisyonculuktu. Artık böyle bir sorunu olmayacak. Bitti. Artık işçi olarak bu taşeronların yanında çalışanların hepsi istihdam edilecek. Bir derdi kalmadı.”

Özelde 2 milyonu aşkın taşeron işçi var. Kamuda “taşeronluk düzenlemesi” taşeron işçilerin yüzde 70’ini kapsamıyor. Kapsadıklarına da ücret ne sosyal hak olarak bir şey getirmiyor. Taşeron işçilerin geriye dönük hakları gasp ediliyor. Sözde “istihdam seferberliği”, esnek-güvencesiz, taşeron, özel istihdam bürosu, stajiyer vb işçiliğini yaygınlaştırıyor. Ve “taşeronluk bitmiş”! İşçilerin yine gözyaşları içinde coşup patronlara ve patron devletine sevgi ve muhabbet gösterileri yapması bekleniyor!

Erdoğan devam ediyor:

“Burada bir ricam şu, işverenler de bu konuda inanıyorum ki çok daha insaflı ve işçisinin yanında olacak, onlara hazırlayacağı imkanla beraber veren el alan elden hayırlı olur. Çok verdim, böyle nasıl çalışayım demeyin. İnanın, verdiğiniz kazandığınızdır. Hiç endişeniz olmasın. Bu konuda rahat olun. Bu teşvikler belirlenirken öncelikle işverenlerin taleplerine bakılıyor.”

Evet, gayet doğru: Patronun işçiye verir göründüğü ücret, aslında işçiden gaspettiği yaşam enerjisi, iliğine kadar sömürdüğü emeğidir. Evet, patronlar bunu gayet iyi bilir, ama ciyaklayıp daha fazlasını isterler işçiden.

Erdoğan da onları rahatlatır.

Böylece “insaflı patron”lar “çok daha insaflı” olur, “işçisinin yanında” olur, böylece hem işçiden doğrudan daha fazlasını gasp eder, hem de üstüne devletten – aslında yine işçilerin vergilerinden gelen- teşvik alır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*