Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Enteresan” gelişmeler…

“Enteresan” gelişmeler…

Zat-ı muhterem muhtarlar üzerinden ilan ettiği “Milli Seferberlik ilanı”nı “çok daha tabii enteresan” diye gevelemelerle “muhtarların istihbarat ve ihbar seferberliği” ve “Milli dayanışma” diye düzeltti.

Bir düzeltme de Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mehmet Uçum’dan geldi. O da “Milli seferberlik çağrısı hukuken bir çağrı (ne demekse?) değil. Tartışmayı bu bağlamda görmek doğru değil. Milli bir davranış olarak değerlendirmek lazım. Yanlış bir algı oluşturuluyor.” dedi.

Yüksekten atıp sonra kıvırmak, adına yapışmış karakteristiğidir. Ama mesele bu kadar basit değil.

Elbetteki bu tür provokatif söylemleri, giderek sıklaştırarak ve dozunu yükselterek, nabız yoklamak, tepkileri ölçmek için bilinçli yapıyor. Muhtemelen “milli seferberlik” gazından sonra ilk baktığı borsa olmuştur. Ama borsa pek ciddiye almamış olmalı ki, bir tepki vermedi. Hatta medyasından bile “kem küm, tabii teröre karşı milli güç birliği, herkes bildiğini devlete iletmeli” dışında pek bir destek gelmedi. Ha, bu ülkenin on milyonlarca insanı mı, zaten kendini onlar üzerinde hükümdarlığının olup hiçbir sorumluluğunun olmadığı bir makam sayıyor ya da haline getirmeye çalışıyor.

Tabii bu atışlar büsbütün desteksiz değil. Tecavüz yasası gibi pek çok olguda tam hakim olamadığını gördüğü tabanını her vesileyle konsolide etmeye çabalıyor. Çünkü devletin kanlı çamurunu ne kadar yoğurursa yoğursun elinde kalıyor, güvenemiyor. Paramiliter çeteleri ve “Yenikapı ruhu”nu sürekli teyakküz halinde tutmaya ve oluşturmaya çalışıyor. Bu gibi her provokatif atışın, hazır kıtalarında emir olarak algılanıp, “sivil” taciz ve saldırganlığa teşvik edeceğini ve cesaret vereceğini de pek güzel değerlendiriyor. Hani şortlu kadına uçan tekme atıp bunu “İslam hukuku” ile gerekçelendirerek serbest kalan yaratık gibi, ezilen ulus, mezhep, cins, cinsel yönelim ve muhaliflere saldıran çeteler de bunu “başkanlık hukuku” ile gerekçelendirip serbest kalabilir.

Zaten “Türkiye olarak gücümüzü derleyip toparlayıp pekiştirmemiz lazım… Sadece devlet terörle mücadelede başarılı olmayabilir” derken, “milli seferberlik ilanı”nı düzeltirken teyid edip fiilileştirmiş oluyor.

Nitekim hemen ardından HDP Genel Merkezine pompalı tüfekle saldırı gerçekleşiyor. AB bakanı Çelik ve başbakan yardımcısı Kaynak’tan “Suriye topraklarında (Halep’ten süpürülen cihadçılar) için kamp (ve muhtemelen askeri üs) kurmaya hazırlanıyoruz, açıklamaları geliyor. Ankara’da polis tarafından bazı otellere ulaştırılan Çankaya Kaymakamlığı imzalı ve “Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyon Kararı” başlıklı yazıda ise Ankara Garnizon ve 4. Kolordu Komutanlığının isteği üzerine MMMK’dan karar alındığı, seferberlik halinde otellere el konulacağı tebliğ ediliyor. MHP, AKP ve CHP’ye 6 maddelik “terörle mücadelede yeni konsept” planı sunması, AKP milletvekili Şamil Tayyar’ın “Derin devlet kötü bir şey değildir, yeniden örgütlenmelidir” türünden sözleri…

Hakikaten pek “enteresan” gelişmeler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*