Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Enkaz altındaki köylerden haber var! Deprem tablosu ağırlaşıyor…

Enkaz altındaki köylerden haber var! Deprem tablosu ağırlaşıyor…

Van depreminde enkaz altında kalan emekçilerle dayanışma ve yardım çalışmalarından gelen haberler, durumun ağırlığını bir kez daha ortaya koydu.

Çadırlar polis ve askere!

Bölgeden iletilen haberlere göre, enkaz altında kalan köylerde, özellikle de Koçeri, Dağönü ve Canik köylerinde çok büyük yıkım ve can kaybı var. Köyler arasında koordinasyon ekibi kurulmuş durumda. En acil ihtiyaç ise çadır. Kızılay çadırlarının büyük kısmı polis ve asker lojmanlarına verilirken, halka 5 haneye 5 çadır teslim ediliyor. Sendika ve kitle örgütlerinin Van belediyesi ve Kürt halkının kurumları ile koordinasyon halinde dağıtım yapmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. “Devlet dışındaki kurumlar yardım dağıtamaz” deniliyor.

Yardımlar AKP’ye oy veren köylere gidiyor. AKP’ye oy veren 10 hanelik mezraya bile jeneratör sağlanıyor. Bunlardan biri de AKP milletvekili Burhanettin Kayatürk’ün köyü.

Sendika ve kitle örgütleri bağlantılı olarak çalışma yürütenler, en büyük çaba ve yardımın BDP’li belediyeler tarafından sağlandığını bildiriyorlar.

Deprem yardımlarını asker ve polise, AKP’ye oy veren köylere yönlendirerek ölümde ve can pazarında da ayrımcılık yapan ve dağıtımı yeni bir intikam yöntemine çeviren devlet kanalının boşa çıkarılarak çalışmaların güvenli yollardan yürütülmesi zorunlu. İşyeri, semt ve okullarda emekçilerin ortak yarasının sarılması için daha fazla seferber olunmalı… Fakat en önemlisi yardımların hızlandırılması ve dağıtımın asker polis “yandaş depremzede”lere akmaması için devletin yakasına yapışılmalı!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*