Anasayfa » GÜNDEM » Enerji-Sen Sendikasında Yaşanan Son Gelişmeler İle İlgili Açıklamaları Yayınlıyoruz.

Enerji-Sen Sendikasında Yaşanan Son Gelişmeler İle İlgili Açıklamaları Yayınlıyoruz.

Sendikamızın üyesi yaklaşık 600 enerji işçisinin imzalayarak sendika genel merkezine ulaştırdığı imza metnini kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Enerji-Sen üyesi işçilerden Enerji-Sen yönetimine açık çağrı: İrademe Sahip Çıkıyorum!

Biz Türkiye’nin dört bir yanında örgütlenen ve örgütlenmeye devam eden enerji işçileriyiz.

Güvencesiz çalışmaya karşı, çalışma ve yaşam koşullarımızı iyileştirilmek için örgütlü mücadeleyi seçtik ve DİSK Enerji-Sen sendikasına üye olduk. Kimimiz sendika kurulduğu günden itibaren içerisinde yer aldık, kimimiz daha sonraki süreçte katıldık bu mücadeleye. Bugüne kadar bu sendikanın çatısı altında, uzak-yakın demeden, eski-yeni ayrımı yapılmadan var olduk ve bundan sonra da var olmaya devam edeceğiz.

Sendikamızın son dönemde yaşadığı olumsuz süreçte bizler de üzerimize düşen sorumluluğu üstlenmek ve sendikamızı işçi sınıfı mücadelesinde hak ettiği yere taşımak istiyoruz. Sınıf mücadelesinde olmazsa olmaz ilkelerimizden biri olan işçi iradesini ve sendikamızın bugünkü gerçekliğini yansıtacak bir genel kurulun ivedilikle toplanması gerekmektedir. Sendika yönetim kurulumuzun tüm üyelerinin onayı ile 6 Temmuz 2015’te alınan 4. Olağan Genel Kurul Kararının delege seçimlerinden başlayarak uygulanmasını istiyoruz.

Son genel kuruldan bu yana üye sayısı 6 kat artan sendikamızda, geçmişten bugüne var olan ve bugün de bu mücadeleye dahil olan tüm arkadaşlarımızın iradesinin temsil edilmesini istiyoruz. Enerji Sen Sendikası bugün İstanbul, Bursa, İzmir, Aydın, Hakkari, Urfa, Ağrı, Iğdır, Bitlis, Muş, Van, Diyarbakır, Dersim, Erzurum, Artvin, Rize, Trabzon, Denizli toplam 18 ilde örgütlüdür ve örgütlenme çalışmaları devam etmektedir. Halihazırda 1700 üyesi olan sendikamızın her bir üyesinin iradesini açığa çıkartacak olan Olağan Genel Kurul şarttır ve zorunluluktur.

Çok hızlı bir şekilde örgütlenen ve yenilenen sendikamızın 150 kişilik eski delegasyonunun en az yarısının halihazırda sendika üyesi bile olmadığı koşullarda, tüm bölgelerde delege seçimlerinin demokratik biçimlerde gerçekleşerek genel kurula bu delegelerle gidilmesi gerekmektedir.

Bu gerekçelerle, Yönetim Kurulumuzun bizlerle paylaştığı ve kamuoyuna ilan ettiği 3-4 Ekim 2015’teki Genel Kurul takviminin, 01-30 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan işyeri delege seçimlerinden başlayarak işletilmesini istiyoruz.

İşçi sınıfının ve enerji işçilerinin sorunları giderek büyürken ancak işçilerin söz, yetki ve karar sahibi olduğu bir sendika gerçek bir mücadele örgütü olabilir.

imza_foto

Enerji İşçileri Kararını Verdi: Olağan Genel Kurul Toplanmalıdır

Aralarında sendikamızın il-işletme temsilcilerinin de bulunduğu 600 Enerji-Sen üyesinin imzasıyla sendikamızın Merkez Yönetim Kurulu’na en kısa zamanda Olağan Genel Kurulu toplaması yönündeki açık çağrısı dün sendikamız tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Bu imzalar sadece sendika üyelerinin en az % 40’ının (imza toplanması sürecinin devam ettiğini biliyoruz) görüşünü yansıtması gibi bir anlam taşımıyor. Bu irade beyanı ayrıca bugüne kadar direnişlerle, fiili mücadele-fiili toplu sözleşmelerle mücadeleci sendikacılık bayrağını tüm Türkiye’de dalgalandıran enerji işçilerinin yani Enerji-Sen’in yaratılmasında ve büyütülmesinde tartışmasız belirleyiciliği olan bir toplamın kendi mücadele örgütlerine dair tavır alışlarıdır.

Bu imzalar sendikamız üyelerinin nicel ve nitel ağırlığının ne yönde olduğunu göstermesi açısından önemli ve sendikal demokrasimizin gelişkinlik düzeyini göstermesi açısından sevindiricidir.

Son sözü enerji işçileri söylemelidir

Gelinen noktada Sendika Genel Merkezine ulaşan imzalar göstermiştir ki, Enerji-Sen üyeleri işçi iradesinin açığa çıkacağı yolu göstermişlerdir. Toplanan imzalar ve yapılan çağrı ile sendikamız üzerinde herhangi bir azınlık tahakkümüne geçit verilmeyeceği üyelerimiz tarafından net bir şekilde ortaya konulmuştur. Üyelerimiz işçi iradesinin en geniş bir biçimde yansıtılacak süreç olan Olağan Genel Kurulu işaret etmişlerdir.

Artık bundan sonra sendikamızın mevcut durumunu ileriye taşımak, sendikal kadroların yenilenmesini ve çoğalmasını sağlamak için hızla Olağan Genel Kurul’un toplanması dışında hiç bir sürecin meşruluğu kalmamıştır.

Enerji işçilerinin mücadelesini önemseyen herkesi meşruluk sınırları içinde kalmaya ve üyelerimizin yaptığı çağrıya uymaya davet ediyoruz.

Süleyman KESKİN

DİSK/Enerji-Sen

Merkez Yönetim Kurulu Üyesi

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*