Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Enerji işçileri DİSK’ten BEDAŞ’a yürüdüler

Enerji işçileri DİSK’ten BEDAŞ’a yürüdüler

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) bünyesinde endeks okuma servisinde taşeron MARSAŞ-ÇIRA şirketi üzerinden çalışmakta olan Enerji-Sen üyesi işçilerin işten atılmalarının ardından başlattıkları direniş sürüyor. İşçiler aylar boyunca ücretlerini alamamalarının ardından sendikada örgütlenerek direnişe başlamış, bunun üzerine sendika üyesi 120 işçi işten çıkarılmıştı. İşçilerin işe geri alınmaları için sendikadan istifa şartı dayatılıyor.

Eylemlerini pazartesi gününden itibaren BEDAŞ önünde açtıkları direniş çadırında sürdüren işçiler bugün Şişli DİSK genel merkez binası önünde toplandılar. Saat 15’de DİSK önünde başlayan eylemde DİSK genel başkan yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu işçilere hitap ederek Enerji-Sen işçilerinin haklı davasının yanında olduklarını vurguladı.

Düzenli kortejler oluşturarak yürüyüşe başlayan işten atılan işçiler, Şişli’den Taksim Bedaş önüne kadar sloganlarla süren coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Eyleme çok sayıda destekçi kurumun yanı sıra Devrimci Proletarya okurları da katıldılar.

İşçilerin işten atılmalarına karşılık mücadele coşkusuyla dolu ve canlı geçen yürüyüşlerine trafiğin kısmen kapatıldığı güzergâh boyunca çok sayıda emekçi ve emekli alkışlarla destek verdi.

BEDAŞ önündeki direniş çadırı önüne sloganlarla giren işçiler eylemde “Taşerona Teslim Olmayacağız – Direnişimiz 16. gününde” yazılı bir pankart taşıdılar.

BEDAŞ önünde eylemin özgürleştirici ateşi doruğa ulaştı. İşçilerin emek gücünü sermayeye çeviren şirketi işçilerin öfkesinden korumak için polisin önlem aldığı görüldü.

Burada çeşitli kurumların temsilcileri destek konuşmaları yaptılar. Bu konuşmalar içerisinde Elektrik Mühendisleri Odası başkanı Erhan Kızılçay’ın yaptığı konuşma dikkat çekti. Karaçay’ın konuşmasında BEDAŞ bünyesinde yetkili, yönetici konumunda çalışan ve direnişi kırma yönünde tutum alan mühendislerin EMO tarafından teşhir edileceklerini açıklaması işçilerin alkışlarıyla karşılandı.

Enerji-Sen başkanı Kamil Kartal, BEDAŞ bünyesinde sendikalarının 670 üyeye sahip olduğunu, değil 120 işçiyi, 670 işçiyi dahi işten çıkarsalar bu direnişin sönümlenmeyeceğini, direnişi kırmak isteyenleri sokakta ikna etmeye devam edeceklerini belirtti.  

Atılan işçiler geri alınsın, işçi maaşları zamanında ödensin, işçiler üzerindeki baskılara son verilsin talepleriyle süren direniş bundan sonrasında da buluşma noktası BEDAŞ önündeki direniş çadırı olmak üzere çeşitli eylemlerle devam edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*