Anasayfa » DÜNYA » Endonezya/Grev kırıcılara barikat

Endonezya/Grev kırıcılara barikat

Endonezya’da maden işçileri, grev kırıcıların madene sokulmasını engellemek için polisle çatışmaya girdi, polisin maden işçilerine açtığı ateş sonucunda bir işçi öldü, pek çok işçi de yaralandı.
ABD’nin maden tekeli Freeport McMoran’ın (Freeport Endonezya) bakır ve altın madenlerinde çalıştırılan 12 bin işçi, ücret artışı, iş cinayetlerinin önlenmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 15 Eylül’de greve çıkmışlardı. Daha önce de, Nisan ayında 2 işçinin yanarak ölmesi üzerine, bir günlük yas grevi yapmışlardı.
10 Ekim’de, grev kırıcıların polis korumasında maden ocaklarına sokulmak istenmesi üzerine, grevdeki işçiler maden önünde barikat kurdular. Polisin direnen grevcilere ateş açması üzerine bir işçi öldü, pek çok işçi yaralandı.

Tersanelerde emeğin yumruğu
21 Eylül’de de, PT Nexus Engineering tersanesinde çalışan bin taşeron işçi, iki sınıf kardeşlerinin kartsız işe geldikleri gerekçesiyle askeri güvenlik tarafından sorgulanıp feci şekilde dövülmesini protesto etmek için, tersaneyi ve şirket ofisini ateşe vermişler; askeri güvenliğe de emeğin yumruğunu tattırmışlardı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*