Anasayfa » GENÇLİK » Eğitimde özelleştirmenin iflası: Doğa Kolejlerinde öğretmenler grevde, öğrenci velileri eylemde

Eğitimde özelleştirmenin iflası: Doğa Kolejlerinde öğretmenler grevde, öğrenci velileri eylemde

Türkiye’nin en büyük özel okul zincirlerinden Doğa Koleji’nde, 3 aydır ücretleri ödenmeyen öğretmenler 4 Aralık gününden itibaren derslere girmemeye başlayarak greve gitti.

Öğrenci velileri de özel eğitim şirketinin Ataşehir’deki merkezinde toplanarak, öğretmenlerin grevine destek verdi ve şirket patron ve yöneticilerine tepki gösterdi.

Fahiş özel eğitim paraları, devlet teşvikleri ve hızla büyümeye devam etmek için banka kredileri, ve aşırı düşük ücretli işçi-öğretmenlerin sömürüsü üzerinden dönen özel okul şirketleri çarkı, krizle birlikte teklemeye başladı. 2019 yazında 200’e yakın özel okul iflas etti. Özellikle özel okul şirketleri arasında markalaşmış Özgür Boza Okullarının öğrencileri ortada bırakarak ve öğrencilerin yıllık eğitim paraları ve öğretmen ücretlerini gaspederek kapanması, yankı yarattı.

Özel eğitim şirketi tekellerinin krizlerini de öğretmen ve öğrencilere fatura etmeye çalışması, sermayeleşmiş eğitimin de eğitim değil sermaye sömürüsü ve soygunu olduğuna daha net biçimde açığa çıkartıyor.

230 okul kampüsüyle en büyük özel okul tekeli olan Doğa Koleji, patronu Fethi Şimşek tarafından inşaat şirketi Metal Yapı-Konut’un, bir dizi mezbahanın ve Aygaz bayiliğinin sahibi Ömer Saçaklıoğlu’na satılmıştı. Böylece bir müteahhit ve mezbahacı tüccarın özel eğitim işletmeciliğini de üstlenmesiyle, eğitimin özelleştirilmesi daha karikatür bir hale gelmişti. Ancak Doğa Kolejinin 230 milyon lirayı bulan banka borçlarını ve icralık olması sorunu yine çözülmemişti.

Eğitimin özel tekelci sermaye birikim sektörü haline getirilmesinde belirginleşen kriz ve bunun ortaya çıkardığı, kamu/özel okul öğretmenlerinin birleşik mücadelesi olanakları, eğitimin özelleştirilmesine/sermayeleştirilmesine karşı daha yaygın mücadele olanaklarına karşın Eğitim-Sen yine ortada yok.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*