Anasayfa » DÜNYA » En büyük fast food grevi 15 Mayıs’ta

En büyük fast food grevi 15 Mayıs’ta

ABD’de 15 Mayıs’ta 150 şehirde binlerce fast food işçisi greve gidecek.

Geçen yıl Ağustos ayında 50 şehirde, Aralık ayında ise 100 şehirde gerçekleşen fast food grevleri giderek ölçek büyütüyor.

ABD’de 150 şehri kapsayacak grev, aynı zamanda uluslararası bir kapsama da sahip olacak. 15 Mayıs’taki grev, 6 kıtada 30 ülkede ağırlıklı olarak McDonalds hedefleyen grev ve eylemler de birleşecek. 5 Mayıs’ta 26 ülkeden 80 fast food işçi ve sendika temcilcisi, dünya çapında milyonlarca fast food işçisinin uluslararası örgütlenme ve eylemleri için uluslararası bir sendika kurma doğrultusunda bir toplantı yaptılar. Eylemciler Yeni Zelanda’da McDonalds yönetim merkezinin önünde oturma eylemi, Belçika’da öğle yemeği saatinde iş bırakma gerçekleştirecek. Protesto eylemlerinin Londra’dan Bangkok’a, Hindistan’dan Nijerya’ya kadar yayılması planlanıyor. İtalya’da ise Milan, Roma ve Venedik’te 16 Mayıs’ta greve gidilecek.

Amerika’da fast food işçilerinin düşük ücretler ve çalışma koşullarına karşı 2012’den itibaren örgütlenme ve eylemleri yükselmeye başladı. İlk kez New York’ta 15 dolarlık saat ücreti ve sendika hakkı için 200 fast food işçisi greve gitmişti. İşçilere ödenen ücretin sözleşmedekine uymadığının farkedilmesi mücadelenin ilk kıvılcımı olmuştu. Grevler hızla ülke çapında ve giderek dünya çapında yayılırken mücadele istemleri değişmedi.

Sektör resesyondan bu yana hızla büyüyor fakat ortalama saat ücreti sadece 8.85 dolardan ibaret. O da ödenirse tabii. McDonalds çalıştırdığı işçilerin yüzde 90’ının sözleşmede görünen ücretlerinin bir kısmını da gasp ediyor. Fast food tekelleri, bu işin gençlerin harçlığını çıkarması ve iş deneyimi kazanması için ideal olduğu söylemiyle ücret düşüklüğü ve gasplarını meşrulaştırmaya çalışsa da, sektörde 25-54 yaş arası işçiler en büyük kesimi oluşturuyor ve 4’te birinden fazlası ise çocuk sahibi. Fast food şirketleri işçilere iş güvencesi ve yukarı doğru yükselme olanağı da zaten tanımıyor. İşçilerin yalnızca yüzde 2.2’si yönetici, profesyonel, teknik konumlara gelirken, çoğunluğu geçici veya alt sözleşme konumunda tutuluyor. ABD’de fast food zincirlerinde çalışan işçilerin önemli bir bölümünü de siyahlar, göçmenler oluşturuyor.

Grevler ise giderek daha kitlesel ve etkili hale geliyor.

images (1)

 

 

 

 

 

images

 

 

 

 

 

indir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*