Anasayfa » DÜNYA » Suriyeli efendilerin efendi muhalefeti Antalya’daydı

Suriyeli efendilerin efendi muhalefeti Antalya’daydı

Suriyeli işçilerin, yoksulların gösterileri gerici rejimin kanla bastırma girişimlerine rağmen durmuyor. Rejim özgürlük isteyen, daha iyi yaşam koşulları isteyen kitleleri katlederek varlığını korumaya çalışıyor. Diktatörlüğe karşı Mart ayında başlayan sokak gösterilerinde şimdiye kadar yaklaşık 1000’den fazla kişinin öldürüldüğü bildiriliyor. Ordunun, polisin, rejime bağlı çetelerin katliamlarına rağmen özgürlük talebi giderek daha gür bir sesle haykırılıyor.

Emperyalist ülke ve tekeller Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki ayaklanmaların siyasal sonuçlarını öncelikle kendi kontrollerine almak ya da mümkün olduğunca olası iktidar değişikliklerinde söz sahibi olmayı hedefliyorlar. Ayaklananların devrimci kalkışmasının gidebileceği özgürlükler alanından duyulan korku, emperyalistleri burjuva demokrasisi içerisinde terbiye edilmiş muhalefet arayışına sürüklüyor. Bu arada kimse tek ata da oynamıyor, her koşulda rejimin geleceğini ellerinde tutabilmek için değişik olasılığa sahip senaryolara göre kendi cephegerilerini sağlama almaya çalışıyorlar.

Bu amaçla İstanbul’dan sonra en son Antalya`da neoliberal majestelerinin muhalefeti biraraya getirildi ve toplantı yaptırıldı. Başta Suriye Müslüman Kardeşler örgütü olmak üzere, soğuk savaş artığı zamanı gelince kullanılacaklar listesinde ne kadar grup varsa hepsinin bir araya getirildikleri gözleniyor. Basında bolca “Antalya`da Suriye muhalefeti toplandı, kararlar aldı” biçiminde yer verilerek gündemde tutuluyorlar. Bir yandan diktatörlüğe “ya reform yaparsın ya da gidersin” diyorlar, diğer yandan hazırladıkları kendi işbirlikçi muhalefetleriyle kitlesel uyanışın devrimci ve o ölçüde kapitalizm için tehlikeli yanlarını silikleştirecek bir hazırlığa girişiyorlar.

Toplantıda ülkedeki protesto gösterilerinin koordinasyonunu üstlenen komite, Rastan’da hayatını kaybedenlerin isimlerini açıklıyor. Böylece gösterilerle doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayıp meşruiyet görüntüsü veriyor. Ayrıca gösterileri desteklemek üzere komiteler oluşturuyorlar. Bu komitelerin görevi protestoculara mali yardım ulaştırmanın yanı sıra, internet medyasının desteğini artırmanın yollarını aramak olarak belirleniyor. Müslüman Kardeşler örgütünün temsilcisi Molham Aldrobi, Suriye liderinin af önermek yerine kendisinin halktan af dilemesi gerektiğini söylüyor.Suriye’nin olası bir neoliberal yeniden şekillendirilmesinin baş aktörü olarak hazırlanan Müslüman kardeşler ön plana çıkarılıyor.

Suriyeli işçilerin, yoksulların kalkışması özgürlük talep ederken, emperyalist kapitalizm kendi ürünü muhalefetle bu büyük ayaklanmayı neoliberal dizaynın içerisine yerleştiriyor. Suriye’deki sokakları zapt eden özgürlük talebi, giderek burjuvazinin bütün iktidar biçimlerine karşıtlık düzlemine sıçramadığı koşullarda neoliberal yeniden şekillendirmenin etkilerine daha açık bir konumda olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*