Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Emperyalist sermaye Davos’ta kapitalizmi kurtarma arayışındaydı

Emperyalist sermaye Davos’ta kapitalizmi kurtarma arayışındaydı

İsviçre‘nin Davos kasabasında uluslararası tekellerin ve emperyalist devletlerin 2 bin 500 temsilci ve gözlemcisinin katıldığı Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantıları sona erdi. Davos’ta 27-29 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantılarında geçen yıl yaşanan krizin sonuçları ve krizden alınması gereken dersler dünya sermayesinin temsilcileri tarafından tartışıldı. Kapitalizmin krizinin sonuçlarının tartışıldığı “Finansal Kriz Sonrası: Sonuçları ve Alınan Dersler” konulu açık oturumun ana konularını ise “Finansal krizin nedenleri nelerdir?”; “Gelecekte bu tür krizler nasıl önlenebilir?”, “Devletlerin aldığı önlemlerin uzun vadede etkisi nasıl olacak?” ,”Finansal sistem ile ilgili küresel bir düzenleme nasıl olacak?”, “Bu tür düzenlemeler ile ilgili kuralları kimler geliştirmeli ve uygulamalı?” başlıkları oluşturdu.

Emperyalist sermaye temsilcilerinin kurumlar ve devletler düzeyinde yıllık olarak bir araya geldiği, kapitalizmin sistem olarak varlığını en olanaklı koşullarda sürdürebileceği tekelci kar stratejilerine bağlı olarak yakın dönem ekonomi politikalarının tartışıldığı Sermayenin Forumu WEF‘te çıkan sonuçlar, dünya ölçeğinde hatırı sayılır bir yaptırım gücüne sahip olmasıyla biliniyor.
Bu yıl gerçekleşen tartışmalara da kriz damgasını vurdu. Krizin değişik ülkelerdeki toplumsal yıkım olarak beliren sonuçları, gelişen İşçi sınıfı hareketlerinin giderek tek tek ülkelerde başlangıçta hükümetleri giderek kapitalizmi hedeflemeye başlayan bir renk almaya başlaması, politikacıların uluslararası mali sermaye temsilcilerine sızlanmasına yol açtı. Sarkozy, ekonomi sistemine ahlâk kavramının yeniden hakim olması gerektiğini vurgulayarak, “Konu, kapitalizmi lağvetmek değil. Ancak ne tür bir kapitalizm istediğimize karar vermemiz gerek. Şu an kapitalizmde bir sapkınlık yaşanıyor. Kapitalizm değerler üzerine kuruludur. Finans kapitalizmi ise, kapitalizmin değerlerini ayaklar altına alan bir sapkınlıktır” diye konuştu.

Zirve boyunca mali sermayenin önemli isimleri, üzerlerindeki baskıyı azaltmak için çabaladılar. Aralarında Deutsche Bank Yönetim Kurulu Başkanı Joseph Ackermann‘ın da bulunduğu çok sayıda bankacı, sektöre çok sıkı düzenlemeler getirilmemesi için kulislerde mücadele verdi. Ackermann, “Sürekli yeni düzenlemeler, yeni vergiler, yeni öneriler getirilmesinin çok akılcı olduğuna inanmıyoruz. Bu, güvensizliği artırır ve mali sektörün istikrara kavuşmasını engeller” diyordu. Ancak bankacıların kendi aralarında görüş ayrılıkları vardı. Bazı büyük Amerikan yatırım bankaları, olanaklarının kısıtlanmasına yönelik her tür girişime karşı tüm güçleriyle mücadele edecekleri sinyalini verdiler.

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stieglitz, “Evet, küresel bir anlaşma olması daha iyi diyebiliriz. Ama benim asıl endişem şu: O zaman Amerikalılar çıkıp önce Avrupalılar başlasın diyecek. Avrupalılar da topu Amerikalılara atacak. Bankacılar bunu severler. Çünkü asla uzlaşılamayacağını, dolayısıyla yeni düzenlemelere gidilemeyeceğini bilirler” diyordu. Emperyalist tekeller ve mali sermayenin kendi aralarındaki rekabet, Davos’ta gün yüzüne çıkıyordu çıkmasına ama işçi sınıfına saldırı programlarında hemfikirlerdi ve hükümetlere bu programları dikte etmek konularında tavizsiz olabiliyorlardı.

İşçi sınıfı harekete geçmeye başladığında burjuva politikacıları bir korkudur alıyor. Çünkü giderek devrimci zeminlere doğru akabilecek olan sınıf hareketi artık hükümetleri değil kapitalizmin bizzat kendisini sorgulamaya başlıyor. Bunun kokusunu ilk alan burjuva politikacılar oluyor. Uluslararası mali sermayenin finans politikalarına Sarkozy gibi “eleştiri” getirmelerinin nedenini bu korku oluşturuyor. Emperyalistler kendi bayrakları altında, kendi düşünce kuruluşlarında oluşturdukları programlarla hareket ediyorlar. İşçi sınıfı giderek sosyalizmle buluşurken, kapitalizmi ortadan kaldıracak programı olan Devrimci Proletaryanın bayrağı altına toplanmalıdır.

Kapitalizm yıkılacak Sosyalizm Kazanacak!

İsviçre’den Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*