Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Emperyalist savaş tehlikesi geçmedi…

Emperyalist savaş tehlikesi geçmedi…

Rusya, “ABD Suriye’ye füze saldırısı yaparsa füzeleri ve fırlatıldıkları yerleri vururuz” açıklamasını yaptı.

Ardından Trump, “Hazır ol Rusya, şirin, yeni, akıllı füzeler geliyor” twitiyle dünyayı yerinden zıplattı.

Borsalar düştü, döviz fırladı.

Trump, kısa bir süre sonra durumu yumuşatıcı bir açıklama daha yapsa da, gerilim sürüyor.

ABD bir uçak gemisi ve 7 savaş gemisinden oluşan bir filoyu Suriye açıklarına gönderdi. Ona bir dizi denizaltı ve savaş gemisi ile İngiltere de katıldı.

Rusya’nın Suriye deniz üssünde bulunan savaş gemileri ve denizaltılarının da olası bir saldırıya karşı konuşlanmak üzere denize açıldığı belirtiliyor.

Esad rejiminin olası bir saldırıya karşı bazı üs ve havaalanlarını boşalttığı, İran, Irak ve İsrail ordularının teyakküz durumuna geçtiği, Rusya genelkurmayının doğrudan NATO ve ABD genelkurmayıyla görüştüğü haberleri, durumun ciddiyetini gösteriyor.

ABD ve İngiltere’nin Suriye’ye saldırı konusunda Fransa’nın, yani AB’nin tam desteğini alamamaları, ABD’nin kendi içinde belirgin çatlak ve yalpalamalar, ilk elde ABD’nin saldırı tehdidine alkış tutan Türkiye’nin Rusya’dan zılgıdı yiyince “itidal” çağrılarına dönmesi, ilk elde büyük çaplı bir savaş olasılığının azaldığını düşündürtse de, ABD bir güç gösterisinde bulunmaktan geri durmayabilir. Her halükarda, bölgede ve dünyada, güç gösterileriyle, ticaret savaşlarıyla, savaş provokasyonlarıyla sular ısınıyor, emperyalist kapitalist dünya sisteminin krizi ve yeni dengesizleşmeleri daha büyük kan deryasına davetiye çıkarıyor.

Ortadoğu işçi ve emekçilerinin kanları üzerine kurulan bu emperyalist kapitalist çatışma, katliam, yeri geldiğinde parselleme/paylaşım, yeni taktik dizayn ve savaş düzlemini işçi sınıfının “Artık yeter” demesi durdurabilir. Emperyalist ve Bölgesel tekelci kapitalist güç ve paylaşım savaşlarını, işçilerin birliği halkların kardeşliği mücadelesiyle geriletebilir, sermayeyi bölgeden tümüyle defederek, katliama, savaşa karşı barışı sosyalist işçi iktidarıyla hakim kılabiliriz. Hepsinin eli kanlı küresel-bölgesel emperyalist kamplarından bağımsız sınıf hattı, sosyalizm savaşımıyla, her türden köleliğe karşı sınıfsal, cinsel, ulusal özgürlük mücadelesiyle paramparça etmeli, bölgeyi kanla değil insanlığın yaratıcı enerjisi, kolektif zenginliği, sınırsız üretkenliğiyle yeniden yaratmalıyız.

Emperyalist ve bölgesel tekelci kapitalist katiller, bölge hakları üzerinden elinizi çekin!
Kahrolsun emperyalist ve bölgesel tekelci savaş!
Kahrolsun kapitalist savaş! Kahrolsun kapitalizm!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*