Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Emeklilik yük değil haktır! 10 Şubat’ta Ankara’ya

Emeklilik yük değil haktır! 10 Şubat’ta Ankara’ya

Emeklilikte Yaşa Takılan on binler, 10 Şubat’ta Ankara’da buluşmaya hazırlanıyor. 

EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Ankara’daki merkezi toplanmaya hazırlık için daha önce Gebze, Kayseri, Adana gibi illerde düzenlediği kapalı salon etkinliklerinde, emeklilik hakları gaspedilenler salonlara sığmadı ve daha etkin mücadele istemlerini ortaya koydu. 

EYT Sosyal Dayanışma Derneği başkanı Gönül Boran Özüpak, 10 Şubat toplantısına dair şunları söylüyor: 

“1999 yılına kadar emeklilikte yaş kuralı yoktu. 1999’da çıkarılan 4447 Sayılı Yasa emeklilik için yaş kuralı getirdi. 1999 sonrasında işe girenlerden, kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşından önce emekli olamaması şartı getirildi. Yasaların geriye doğru işletilmesi hukuka aykırı olmasına karşın bu yasanın uygulama süresi 1976 yılına kadar geriye gitti. Bir yandan 58-60 yaşına kadar çalışmamız beklenirken, yaş kaynaklı ‘verimsizlik’ gerekçesiyle işten çıkarılma ve iş bulamama gibi sıkıntılar yaşıyoruz. Ekonomik anlamda ciddi zorluklarla baş başa bırakıldık. Ayrıca 2008 yılında çıkan 5510 Sayılı Yasa ile aylık bağlanma oranları değiştirildi. Bu yasadan sonra 700-1000 TL arasında maaş bağlanabilir oldu. Bu maaşlar ile yaşayamıyoruz. Bunun da iyileştirilmesini istiyoruz.

“Bizim talebimiz erken emeklilik değil. Kazanılmış haklarımızın iade edilmesini bekliyoruz. Hükümet böyle bir ekonomik yükün kaldırılamayacağı belirtiliyor. Biz bunun bedelini fazlaca ödedik. Haklı talebimizin arkasındayız. Göz ardı edilmeyi kabul etmiyoruz. İşsiz kalanlar 77 lira GSS primi ödemeden sağlık hakkından dahi yararlanamıyor. Ekonomik olarak dayanma gücümüz kalmadı.” 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*