Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Emeklilik yaşının yükselme oranları

Emeklilik yaşının yükselme oranları

Avrupa Birliği’nin kriz çöküntüsünün içindeki ülkelerinden İspanya, biliniyor; Dünya Futbol Kupası’nı kazanmıştı!

İspanya’nın, 25 milyar euroluk borcunun vadesi, Temmuz ayında doldu. İspanya Hazine’sinin, vadesi dolan borcu ödemeden önce gerçekleştirdiği son hazine bonosu ihracına, tahminlerin üzerinde talep geldi. Hazine, 15 yıl vadeli, 3 milyar euroluk hazine bono ihraç etti.
Yine kriz sarsıntıları içindeki Portekiz’in, hazine bonosu ihracına da, tahminlerin çok üzerinde talep geldi. Portekiz Merkez Bankası, 2 yıl vadeyle, 877 milyon euro borçlandı.

İspanya Başbakanı Jose Zapatero, 14 Temmuz’da şöyle konuştu: “Şartlar değişti. Daha önce hesapladığımız büyüme planlarıyla devam edemeyiz. Artık inşaat sektörüne ve ucuz kredilere güvenemeyiz. Bu bir kırılma anıdır. Her zaman bir parçası olmak istediğimiz Avrupa Birliği’nin en rekabetçi ekonomileri arasına girme zamanımız geldi. Ülkemizin içinden geçtiği zor dönemi aşmak için, emeklilik reformu ve mali önlemleri hayata geçirmeliyiz.

İspanya bankalarının, Avrupa Merkez Bankası’ndan aldığı borçlar, geçtiğimiz Haziran ayında, 136,5 milyar euroya çıktı.

Başlıktaki soruyu yanıtlayalım: Emeklilik yaşı, Hazine bonosu ihracına yönelik talep oranında yükselir.

Daha iyisi, boşverin bizim yanıta; siz İspanya işçi sınıfının grevli yanıtına bakın: “Çalışma yasasının değiştirilmesine tepkimiz sert olacak! Biz çalışanlar olarak alınan bu tür önlemlere karşı gelmek için buradayız. Krizin bedelini sürekli aynı kişiler ödüyor. Bu yüzden sokaklara dökülüyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*