Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Emekçilerden insanlık, burjuvaziden hayvanlık dersi!..

Emekçilerden insanlık, burjuvaziden hayvanlık dersi!..

Bir depremzede yardım için gönderilip dağıtılan battaniye içinde 5 bin lira buldu. Parayı sahibine geri verilmesi için kriz merkezine teslim etti. Burjuva medya bu olayı, “insanlık ölmemiş”, “insanlık dersi” diye duyurdu.

Yine depremde bir yakınını kaybetmiş bir depremzede çöken apartmanın enkazı içinde eşyalarını ararken, içinde 50 bin lira değerinde para ve altın olan çanta buldu. Çöküntüde 3 ferdini kaybetmiş bir komşu aileye ait olan çantayı, hemen onlara teslim etti. Burjuva medya bu olayı da “insanlık ölmemiş”, “insanlık dersi” başlık ve manşetleriyle duyurdu.

Burjuvazi ve medyası, “insanlığın” hala ölmemiş olmasını, onu hala öldürememiş olmayı pek şaşırtıcı bulmaktadır.

Öyle ya, kapitalizmde normal davranış biçimi, gücü gücüne yeteni ezmesi ve kazıklamasıdır. Bencilliktir. Deprem yıkımı içinde her şeylerini kaybetmiş olan, paraya en çok ihtiyacı olan emekçilerin ise yine kendi durumlarında olan emekçilerin 3 kuruşluk birikimine el koymaya gönül indirmemesi, raslantıyla bulduklarını geri vermesi ise, pek sıra dışı, ve aslında burjuva medyada satır aralarında ima edildiği gibi, “enayice” bir davranış biçimi gibi görülmekte ve gösterilmektedir.

Burjuvazi ve medyasının bu “insanlık dersi” başlıklarının bize aslında söylediği, kapitalizmde insanlığın çok şaşırtıcı ve sıradışı bir şey olduğudur. Kapitalizmin toplumsal ihtiyaçlarla olduğu gibi, insanın insanın kurdu olmadığı ilişkilerle de bağdaşmaz bir sistem olduğudur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*