Anasayfa » GÜNDEM » Emek ve meslek örgütlerinden çözüm çağrısı

Emek ve meslek örgütlerinden çözüm çağrısı

Kürt siyasi tutukluların 58. gündür devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevine bir ses de emek ve meslek örgütlerinden geldi. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, AKP Hükümeti’ni çözüm için adım atmaya çağırdı.

Taksim Gezi Parkı merdivenlerinde bir araya gelen konfederasyon ve meslek örgütü üyeleri, “Ölümler durdurulsun” yazılı pankart açtı. Eyleme KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Prof. Özdemir Aktan, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da katıldı.

Örgütler adına ortak açıklamayı okuyan KESK Genel Başkanı Özgen, ölüme her geçen gün biraz daha yaklaşıldığını söyledi.

Özgen, “Açlık grevlerine seyirci kalmak, ölümlere seyirci kalmaktır. Taleplere karşı sürdürülen duyarsızlık ise AKP Hükümeti’nin altından kalkamayacağı sonuçlar doğuracak, toplumun vicdanında derin yaralar açılacaktır” diye konuştu.

Lami Özgen, açlık grevlerinin bugün diyalog yöntemi ile çözülmesinin, AKP Hükümeti’nin askeri ve siyasi operasyonlarla derinleştirdiği Kürt sorununda da çözüm için atılacak bir adım olacağını söyledi.

Açlık grevlerine destek eylemlerine yönelik polis müdahalelerini de eleştiren KESK Genel Başkanı, şöyle devam etti: “İnsan yaşamının söz konusu olduğu bu günlerde artık içinde bulunduğumuz her gün, her saat, hatta her dakika, yaşamı ölüm karşısında daha da mağlup etmektedir. Bizler emek ve demokrasi örgütleri olarak, yaşadığımız yüzyılda bir utanç tablosu yaşamamak, artık bir insanımızı dahi yitirmemek için bir an önce diyalogların çözüme ulaşmasını istiyoruz. AKP Hükümeti bir an önce üzerindeki bu sorumluluğu yerine getirmelidir. Aksi halde bu utanç tablosunun mimarı olarak, yitip giden yaşamların sorumlusu sadece kendisi olacaktır.”

Özgen, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak 11 Kasım’da Türkiye’nin bütün illerinde yürüyüş ve oturma eylemleri yapacaklarını da duyurdu.

Grup, açıklamadan sonra bir süre oturma eylemi yaptı. Eylem sırasında sık sık “Ölüm değil çözüm istiyoruz”, “Anadil bölmez tecrit öldürür”, “Anadil haktır engellenemez”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Bıjî bıratîya gelan” sloganlarını attı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*