Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Elinizi uzatın, bu tabloyu değiştirmenin zamanı geldi

Elinizi uzatın, bu tabloyu değiştirmenin zamanı geldi

DİSK’e bağlı Basın-İş Sendikası basın işçilerinin 2014 yılının ilk yarısında yaşadıkları saldırı ve sıkıntıları bir basın açıklaması ile paylaştı.

Açıklamada 2014 yılının ilk altı ayında 981 basın işçisinin işten çıkartıldığı, 56 basın işçisinin ise çeşitli nedenlerle istifa ettiğini belirtilerek; “Son günlerde medya patronlarının maliyet azaltmak için basılı yayınları terk ederek dijital yayıncılığa dönmesi ve aynı grup yayınları içerisinde haber havuzları oluşturulması işten çıkartmaların rekor düzeye ulaşmasına yol açtı.” denildi.

Büyük çoğunluğu kamu görevlileri tarafından gerçekleşen saldırılarda 165 basın işçisi yaralandı. Tutsak basın işçilerinden 38 gazeteci dışarı çıkabilirken halen 25 gazeteci çeşitli gerekçelerle hapishanelerde tutulduğunun altı çizilerek; “Süren davalar basın emekçilerinin üzerinde Demoklesin Kılıcı gibi sallanıyor” denildi.

Dijital yada basılı olsun farketmeden, yayın yasaklarının sürüdüğüne de dikkat çekilerek şu bilgiler verildi. “Aram Yayınları tarafından yayımlanan 5 kitap hakkında toplatma kararı verilirken, 4 kitap hakkında ise terör mahkemelerinde dava açıldı. Nurten Özkoray ve Erol Özkoray tarafından hazırlanan Bireyselleşme ve Demokrasi: Gezi Fenomeni kitabının yargılaması ise sürüyor. Yayıncı Ragıp Zarakolu ve oğlu Deniz Zarakolu’da KCK Davası kapsamında uzun süre tutuklu kaldılar. Didim’de gez  eylemleri ile ilgili açılan sergide yer alan karikatürler ile ilgili dava ise sürüyor.  Yasaklama kararı olmayan kitap ve dergilerin hapishanelere girmesi keyfi olarak kısıtlanıyor.

Elbette internet yayınları da baskı ve yasaklardan nasbini aldı. Sevan Nişanyan blogunda yayımladığı yazı nedeni ile hapishaneye konulurken,  Ekşisözlük yazarları Sedat Kapanoğlu ve Özgür Kuru’da ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağıladıkları’ gerekçesiyle mahkum oldu”

Açıklamad son olarak “Tüm bu saldırıların net bir şekilde gösterdiği gerçek örgütlenmenin önemini olduğudur” denilerek basın işçilerine “DİSK Basın-İş’e omuz vermeye çağırıyoruz. Gelin sorunlarımızın çözümünü birlikte tartışalım. ‘Sendika bana ne verecek ?’ demek yerine bizler örgütlülüğümüze güç verelim, ayn sorunları yaşayanlar olarak çözüme de birlikte ulaşalım.” çağrısı yapıldı.

diskbasinis.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*