Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Elif Çermik Yaşama Savaşı Veriyor

Elif Çermik Yaşama Savaşı Veriyor

Basına ve kamuoyuna,

22 Aralık Pazar günü İstanbul’u, mahallelerimizi ve doğamızı savunmak; kentsel rantın hesabını sormak için Kadıköy Meydanı’nda buluşan on binlerce İstanbulludan biri olan Elif Çermik, aralarında çocuklar, engelliler ve yaşlı insanların bulunduğu büyük bir insan kalabalığının hayatını tehlikeye atacak biçimde yoğun biber gazı, plastik mermi ve tazyikli su kullanılarak yapılan polis saldırısı sonrasında yaşama savaşı vermektedir.

İstanbul Kent Mitingi’ne Sarıyer’in Dağevleri gecekondu mahallesinden katılan 64 yaşındaki Elif Çermik, yaşananlara doğrudan tanık olan eşi ve komşularının anlatımıyla, miting alanından ayrılmaya çalışırken polis tarafından kullanılan yoğun biber gazına ve müdahalenin yol açtığı gerilime maruz kalarak kapalı bir mekâna sığınmış, burada kalbi durarak gecikmeli bir biçimde hastaneye kaldırılmıştır. Önce Haydarpaşa Numune Hastanesine kaldırılan Elif Çermik’in uzunca bir süre duran kalbi burada yeniden canlandırılmış ve Elif Çermik, Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’ne sevk edilmiştir. Elif Çermik’in tedavi sürecinde hastane yöneticileri, başhekimi ve tedaviyi üstlenen hekimlerden doğrudan ve sürekli bilgi alarak durumu ailesi, yakınları ve kamuoyu ile paylaşan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ve yönetim kurulu üyesi Dr. Ali Özyurt tarafından verilen en son bilgilere göre, ağır kalp yetmezliği tanısı konulan ve beyin tomografisinde isdemik alanlar (ödem) saptanan Elif Çermik’in bilinci hala kapalı ve sağlık durumu son derece kritiktir.

Mitingin hemen öncesinde kendisiyle yapılan röportajda, 64 yıllık hayatında gecekondulu bir kadın olarak kamusal bir alanda konuşma olanağını belki de ilk kez kullandığında, “İyi bir mahallede yaşamak istiyorum, güzel bir ülke istiyorum” diyen Elif Çermik, şu anda yoğun bakımda ağır bir sağlık tablosu içinde yaşama savaşı vermektedir.

İstanbul Kent Mitingi sekretaryası, İstanbul Tabip Odası ve Halkevleri başta olmak üzere birçok katılımcı kurumdan arkadaşlarımızla birlikte en başından itibaren Elif Çermik ve ailesinin yanında
olmuş; Dağevleri halkı ve Anadolu Yakası forumları hastanede geçirdikleri ikinci gün Çermik ailesine dayanışma ziyaretinde bulunmuştur.

Dayanışmamız bundan sonra da güçlenerek sürecek; kentini, mahallesini, yaşamı savunan İstanbullular, ölümcül bir silah olduğu bugüne kadar defalarca acı biçimde kanıtlanmasına karşın on binlerce insanın bulunduğu bir ortamda polis tarafından yoğun biçimde kullanılan biber gazına maruz kalarak yaşama savaşı veren Elif Çermik’e sahip çıkmaya devam edecektir

İstanbul halkına saygılarımızla duyururuz.

İstanbul Kent Mitingi Sekretaryası

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*