Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » El konulan, yatırımcı arayan konutlar

El konulan, yatırımcı arayan konutlar

Türkiye’nin büyük kentlerinde, “yeni yaşam alanları” olarak sunulan, gelişkin konut projeleri pırtak gibi çoğalırken; ABD’de, mortgage kriziyle birlikte, 2007’den bu yana, emlak kredisi borcunun ödenmemesi nedeniyle el konan evlerin sayısı, 2,5 milyona çıktı!

Tüm birikimlerini yatırdıkları halde, bir anda evlerini kaybeden milyonlarca emekçinin baskısıyla, ABD’de, bankaların el koyduğu konutlarla ilgili soruşturma açılmak zorunda kalındı. Sadece geçen ay, bankaların el koyduğu konut sayısı, 102 bin!

En büyük banka ve fonlar, Bank of America, JPMorgan Chase, GMAC vb., hacizlerde sahtecilikle suçlanıyor. Morataryum uygulanıp uygulanmaması tartışılırken; evlerine el konanların kayıplarının nasıl karşılanacağından çok; mortgage ve konut piyasasının bundan nasıl etkileneceği üzerinde duruluyor! Ancak, soruşturma açılması bile, banka tekellerinin hisselerinin düşmesine yetti!

“Amerikan rüyası”, ABD’de milyonlarca emekçi için korkunç bir yıkımla biterken; Türkiye’deki emlak tekelleriyse, araya kaynak yapıp, el konulan konutları alıp pazarlayarak, sürdürmeye çalıştılar. Remax bunlardan biri; ABD’de bankaların el koyduğu konutları, The Winter Park Land ile işbirliği içinde açık arttırma ile pazarlıyor. Böylece, içlerinde kiracıların oturduğu, örneğin bir artı bir konutlar, 30 bin dolardan başlayarak “Türk yatırımcılara” satılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*