Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » EKU işçileri eyleme çağırıyor

EKU işçileri eyleme çağırıyor

Kocaeli Çayırova’da kurulu, toplam 300 kişinin çalıştığı EKU Fren Kampana ve Döküm Sanayi işyerinde çalışan işçiler, sorunlarına çözüm bulmadığı gerekçesiyle üyesi oldukları Çelik-İş’ten istifa etmiş ve topluca Birleşik Metal-İş‘e üye olmaya başlamıştı.

25 Temmuz’da 200’den fazla işçinin gerçekleştirdiği istifanın ardından patron devreye girerek işçileri işbirlikçi Türk Metal sendikasına yönlendirmeye çalışıyordu. Buna karşın işçiler bu yönlendirme gayretine boyun eğmediler ve 29 Temmuz’dan itibaren Birleşik Metal-İş üyesi oldular.

İşçileri Türk Metal üyesi yapma çabası sonuç vermeyen patron bu sürecin ardından saldırganlaştı. İlk etapta 5 öncü işçi işten atıldı. Birleşik Metal-İş’in işyeri çoğunluğunu sağlamasının ardından işten atma saldırısı sürdü, işten atılan işçilerin sayısı 20’ye ulaştı.

Patronun sendikalaşma sürecine yönelik saldırgan tutumuna karşı Birleşik Metal-İş,  ”İşten çıkarmalara, işçilerin yasal hakkı olan sendika seçme haklarına müdahale eden işverene ve işbirlikçi sendikal anlayışa tepkimizi ortaya koymak için fabrika önündeyiz.” diyor.

2 Ağustos saat 16.30‘da fabrika önünde bir basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Adres: EKU Fren Kampana ve Döküm Sanayi TOSB Taysad Org. San. Bölgesi 1. Cad. No:13 Şekerpınar – Çayırova – Kocaeli

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*